• KURAN'DA MİKROSKOBİK & KOZMOLOJİK BİLGİLER
  • gereçler: bilim sağduyu bilgi inanç vicdan akıl adil sabır özgürlük
  • Bilim Işığın, Gölgen Cehaletin.
  • Kaçamayacaksın ışıktan, Gölgen ortaya çıkacak
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/profile.php?id=100079071813049
 • https://www.twitter.com/@asronspace
 • https://www.instagram.com/kilavuzoglu.mustafa/
 • https://www.youtube.com/channel/UCFVG7clKZdbDuVuLZ3T68jA
KAINATIN A-B-C'SI / EVRENSEL ALFABE

        E V R E N S E L    A L F A B E     

Şu iki tablo birbirinin kopyasıdır desem...... Birisi "Tanrı Parçacığını bulan CERN'den Evrenin Yapı Taşları Tablosu, diğerini hepiniz biliyorsunuz zaten. Bu yazımızda Evrenin A-B-C'sini, EVRENSEL ALFABEYİ bulacağız ve böyle bir alfabenin insan elinden çıkmasının imkansız olduğunu kesinlikle bileceksiniz. 

BU BİLGİLERE ULAŞMANIN NASIL MÜMKÜN OLDUĞUNU şu yazımda okuyabilirsiniz: 
PEYGAMBERLİK D𝐄V𝐀M E𝐃İ𝐘O𝐑 (M𝐔?)  𝐀L𝐋A𝐇'𝐈N V𝐀H𝐘E𝐓𝐓iĞİ ""𝐁A𝐋 𝐀ℝ𝐈𝕊𝐈"" 𝐊İ𝐌?  ALLAH 𝐍A𝐒I𝐋 𝐕A𝐇Y𝐄DİY𝐎R?

 

KURAN neden kendisinden bahsederken sürekli "apaçık Arapça" diyor biliyor musunuz? Yazılan her ayetin kolayca anlaşılacağını ifade ediyor zannediyorsunuz tabi ama bir yandan da "evet ama bazı ayetleri hiç anlamıyoruz" diyorsunuz, değil mi?  Siz öyle zannetmeye devam ederken, ben de şimdi size her KURAN harfinin, evrenin ve insanın yaratılmasındaki BİLİMSEL (Kozmolojik ve Anatomik) temellerinin karşılığı olduğunu ve bu yüzden reddine ve hata bulmaya yer bırakmadığı için "temiz, kesin doğru ve apaçık" olduğunu göstereyim: Bu, hem Yaratıcının kesin varlığına, hem de İbrahim peygamberin duasının kabul olduğuna kesin kanıttır. Kalbimizi kodlamış olan ŞUARA suresindeki ilgili ayetleri okuyalım (kodlamayı burada görebilirsiniz Şuara = Kalp + Zaman)
84. (İbrahim diyor ki: Rabbim,) Sonraki nesiller arasında bana kesin doğru bir dil (lisan-ı sıdk) yap/yarat.
192, 193, 194, 195. Gerçekten O , âlemlerin Rabbinin indirmesidir. Uyarıcılardan olman için, Onu  Ruh-ûl Emin senin kalbine temiz/ kesin doğru, açık Arapça bir dille indirmiştir.

ARAPÇA MI YOKSA A-RAB'ÇA MI?
Şimdi bu bilgileri, Arap olmayan (ve hatta doğru dürüst Arapça bilmeyen) biri olarak size ben açıklıyorum ve Yüce Kuran bunu bile aynı surede net olarak bildirmiştir:
ŞUARA 198, 199. Biz bunu yabancı birine indirseydik; o da  onlara okusaydı, yine inanmayacaklardı.

 

Zaten hiç kimse, resul bile olsa, bir başkasının inanmasını, iman etmesini sağlayamaz. Resul sadece bilgiyi iletir, birinin o bilgiye inanmasını sağlayacak, insanın "kalbini ve aklını" net olarak görüp buna izin verecek olan sadece ve sadece ALLAH'tır.

 

Tek tek harflerimize geçebiliriz: 


Uzayı ve gök cisimlerini anlattığım yazılarımdan birinde, Arapçada hem yörünge, döngü anlamında hem de Astronomi/uzay bilimi demek olan "felek" sözcüğünü incelemiş ve Kuran'da iki farklı ayette geçen "her biri bir felekte/yörüngede" ibaresinde sırasıyla bir uydu, bir gezegen, bir yıldız ve bir spiral galaksi ile galaksi merkezinde bulunan karadeliği bulmuştuk. %100 şekilsel ve bilimsel sembolleriyle birlikte "her biri bir yörüngede" demekle hepsinin "bilimsel olarak da" tam doğru bir anlatımla ortaya konduğunu, döngüsel toplamlarının da tam bir yörünge olan 360 sayısını verdiğini Allah'ın izniyle göstermiştim. O çalışmada, Kuran/Arap Alfabesinin 8 harfinin Fizik ve Kozmoloji bilimlerindeki evrensel karşılıklarını da bulmuştuk. O yazımda bulduklarımızı özetle hatırlatacağım ve ardından bilimsel olarak evrenin başından sonuna kadar her elementin yaratılış sırasıyla doğru olarak Kuran Alfabesinde göstereceğim. Önceki yazıya ulaşmak için "buraya tıklayabilir", videosunu da aşağıda izleyebilirsiniz. Hızlı bir anlatım olduğu için, dura dura anlayarak izlemenizi öneririm. 

Görmüştük ki; "her biri bir yörüngede" ifadesinin Arapçası  كُلٌّ فِى فَلَكٍ olan ibarenin 7 adet harflerini ayırarak tek tek yazıp incelediğimizde 
ك    ل    ف     ي     ف    ل    ك   burada yer alan 4 farklı harf ve bağlantılı olarak başka 4 harf ile ( ه  - ق - و - ا ) birlikte Arap/Kuran alfabesindeki 8 harfini, evrendeki, yaratılışındaki karşılıklarını şöyle bulmuştuk:

   1) Galaksimiz Samanyolu şekli, bilimsel simgesiyle bire bir aynı olan Arapça Y =  ي harfiyle verilmiş. Ayrı ayrı ve üst üste bakarak aynı olduklarını görebilirsiniz.
   2) Galaksiyi anlatan harfteki iki nokta bizim yıldızımız olan güneşi ve onun etrafında dönen dünyamızı, tam da olmaları gereken yerde işaretlemiş.   
   3) Demir atomu/elementi simgesi olan Fe, Arapçadaki fe = ف harfiyle belirlenmiş. Demir ancak büyük yıldızlarda yaratıldığı için bu harfimiz bilimsel olarak da içinde yaratılmış olduğu "yıldızı" en doğru ifade eden semboldür. 
   4) Taş, toprak anlamıyla Litos/Lityum (Li), Dünya ve Ay'ı, gezegen ve uyduyu anlatan lityum atomu/elementi L olarak ل (Dünya) ve ك (Ay) harfiyle eşleştirilmiş. 
   5) Ay'ı işaret eden harfimiz, taşı toprağı gösteren L ile aynı formda fakat ortasına kondurulan galaksi sembolüyle, ك galaksi etrafındaki döngüde Ay'ın en uzakta olduğu ve ayrıca bütün maddenin galaksinin merkezindeki karadelik (maddenin sonu ve özü) etrafında döndüğünü açıklamış.
   6) Bu gök cisimlerinin döngüsel değerleri toplamı "yörünge"yi ifade eden 360 sayısını vermiş.
   7) Galaksi ortada olmak üzere, tam da doğru sırayla yıldız, gezegen ve uydusu, bir döngüyü işaret eden simetrik şekilde yazılmış. (Bu simetriyi daha önce başkaları farketmişler fakat "yörünge/döngü" ilişkisi dışında gerisini bilememişler)
ك  ل  ف   ي    ف  ل ك    KE - LE - FE - Y - FE - LE -  KE    8) Güneşi/Yıldızı anlatan harfin üstündeki tek nokta ile, güneş etrafında dönen dünyamız işaretlenmiş. Aşağıdaki üç  harfin şekilsel benzerliği, bizim için ğ veya g gibi duruyorlar. BUNLARIN HEPSİ BİRER YILDIZ.      9) Demir=Fe ürettiği için,  Kuran'da da Fe harfiyle verilip üzerindeki tek noktayla yıldız etrafında dönen gezegeni gösteren ف harfimizi alfabede takip eden ve onunla şekilsel benzerliği olan ق harfinde ise, gezegenin yanında onun uydusu da ilave bir noktayla gösterilmiş. 
   10) Yıldız ile şekilsel olarak aynı sayılabilecek diğer harfimiz و ile noktasız yani gezegensiz olarak bir "nötron yıldızına" işaret edildiğini de yine bu yeni yazımızda, basit bilimsel sebebiyle birlikte göreceksiniz. 
  11) Adı "güneş" anlamındaki Şems olan surede, güneşin sadece HELYUM ürettiği gerçeği, bütün ayetlerinin hepsi helyumun sembolü olan He ( هَاۜ = ه ا) ile bitirilerek teyit edilmiş. (He konusu da benim buluşum değil, bir süredir biliniyor ancak bunu ilk kez kimin fark ettiğini bilmiyorum). Güneşin  de bir yıldız olduğunu unutmayınız. İşte, He harfimiz. Aynu anda H harfimiz, yanni Hidrojen, İLK ATOM, tek protonu var ve o proton Hidrojenin Çekirdeği. Yuvarlak, başka hiç bir Kuran harfi yuvarlak değil.

   


   12) Maddenin sonu demek olan karadelik gibi, onu işaret eden harf de Arap/Kuran alfabesinin son harfi, yazının sonu olarak yerini almış.
  13) Fizikte Fotonu/Işığı ifade eden sembol gama harfiyle gösterilirken, dünyanın ışığının Dünya+Işık olan ve gama ile aynı şekle sahip LamElif olduğu gösterilmiş, aşağıda tekrar göreceğiz. 

     Aşağıya, Yıldızların yaratılmasıyla ilgili bilimsel bir çalışmanın resmini koyalım ve yıldızların alfabemizde nasıl da birebir yerleştirilmiş olduklarını görelim mi? Yıldızları hayat döngülerine göre küçük ve büyük kütleliler olmak üzere ikiye ayırabiliriz. Nebula oluşumundan sonra, ortalama olarak nitelendirebileceğimiz ve Helyum ile işaretleyebileceğim bizim güneşimiz, küçük olanlar gibi üst sıradaki adımları takip ediyor. Büyük kütleli yıldızlar ise alt sıradaki gibi, sonrasında Süpernova adı verilen bir patlamayla bir Nötron Yıldızı veya bir Karadelik yaratabilirler. 

Küçük (veya orta) kütleli yıldız (Güneş) "HE" --> Büyük Kütleli Yıldız "FE" --> Nötron Yıldızı "V=VE" (ATOMLARIN TAMAMLANMASI)  --> Kara Yıldız = Kara Delik "Y"  (MADDENİN SONU).   

Bilimsel ve şekilsel benzerlikleri yanında, bu yıldız simgelerinin hepsini alfabemizde de topluca bir arada bulacağız: 
 

.                BEŞİ BİR YERDE                                                                .

    Beşini de sırasıyla tek tek işaretleyelim.

       Alfabemizdeki Yıldız Döngüsüne bakalım:
Yukarıdaki belirlemelere göre şimdi  şu cümleyi küçük ilavelerle tekrar veriyorum, okuyunuz lütfen: SIRASIYLA, Küçük (veya orta) kütleli yıldız (Güneş  "HE=Helyum") --> Büyük Kütleli Yıldız He'den "FE=Demir"e --> Yıldız önce bir gezegen (tek noktalı harf), sonra da gezegen bir uydu ediniyor (iki noktalı harf). --> Nötron Yıldızı V (noktasız, ne gezegen var ne de uydusu, sebebini aşağıda göreceksiniz) = V harfi (ATOMLARIN TAMAMLANMASI ("VE" + "VE" + "VE"...ilavelerle) --> Karadelik (Kara Yıldız - MADDENİN de SONU, ALFABENİN de SONU).

Peki, neden Evrenin Alfabesindeki Güneşimiz -Karadelik hariç- buradaki diğer üç yıldıza şeklen benzemiyor diyeniniz olmuştur belki. Bütün bu yıldızlar Helyum=He üreten Güneş (Kuran'daki He harfimiz) yaratıldıktan sonra yıldızın büyümesiyle oluşuyorlar, değil mi? İyice bakalım ve Güneş'imizi ilavelerle büyüterek karar verelim, acaba ne oluyor?

Yıldız harflerimizi hatırlayalım:
Güneşimiz     ve diğerleri   

 ÖNCE BİR GÜNEŞ ve sonra büyüyerek....
Güneşimizin de şekilsel olarak diğer büyük yıldızlarla nasıl ilişkili olduğunu, bilimin kanıtladığı gibi büyüyerek onları nasıl meydana getirdiğini anladığınızı umuyorum. 
YILDIZ ÜSTÜNDEKİ NOKTALARIN NE OLDUĞUNU VE YILDIZIN ŞEKİLSE SEMBOLÜNÜ (HARFİNİ) NASIL ETKİLEDİĞİNİ DE BİLİMSEL KANITIYLA AŞAĞIDA GÖRECEĞİZ.

 

     Esasen, bu yazımızda Evrenin A-B-C'sini, EVRENSEL ALFABEYİ bulacağız ve böyle bir alfabenin insan elinden çıkmasının imkansız olduğunu kesinlikle bileceksiniz. Adının "Arap Alfabesi" olmasının hiçbir önemi yok. Eğer ki Kuran Eski Mısır hiyeroglifleriyle veya Sümer tabletleriyle ve hatta uzaylı alfabesiyle vahyedilmiş olsaydı bile, bu kanıtları farklı harflerle de olsa, aynen orada da bulacaktık, hiç kuşkunuz olmasın. Bu noktadan itibaren çok daha dikkatlice, düşünerek okuyunuz lütfen. İnanmak ya da inanmamak size kalmış.

"Tanrı Parçacığı"nı Bulan CERN'den Evrenin Temel Elementleri

Bunların hepsini  şekilsel ve/veya bilimsel karşılıklarıyla, aynı gruplamalarla birlikte Kuran'da göreceksiniz. Kibrinize yenilmeyin ve bütün bunların nasıl mümkün olabileceğini akletmeye çalışın.
   
 EVRENİMİZ IŞIKLA BAŞLIYOR, KARANLIKLA BİTİYOR...

Bu alfabedeki noktalama ile ilgili mesnetsiz konuşanlar, aşağıda verdiğim en eski Kuran örneklerine iyi baksınlar. Bu kişiler harfin kendine ait orijinal noktasıyla, okumayı kolaylaştırmak için sonradan eklenen bazı işaretleri birbirine karıştırıyorlar ve bütün noktaların sonra eklendiğini zannediyorlar. Bu kanıtlar olmasa bile, öyle olsa alfabenin ve seslerin yarısı yok olur, ve noktasız haliyle hiç bir şey okunamaz, anlamsız kalırdı.Bu sonuncusu da Topkapı Müzesinde bulunan en eski Kuran


Alfabede toplam 28 harf olduğundan, şimdi, geriye kalan diğer 20 harfi de evrenin ve insanın yaratılışıyla eşleştirmek için Arap (veya Kuran) alfabesine daha yakından bir göz atmak istiyorum (sağdan sola doğru okunduğunu aklınızdan çıkarmayınız):
 İlk harfimiz ve sadece bir çizgi olan Elif tek başına duruyor (a veya e veya diğer ünsüz harfler, ki bunun "çizgi gibi kesintisiz çıkarılabilecek bir ses olarak" ağırlıksız ve kesintisiz dümdüz yol alan bir şeyi işaret ettiğini de göreceğiz). A harfi için uzun şekilde aaaaa sesini çıkarabilirsiniz ve dalga dalga ilerler, fakat B harfi için bunu yapamazsınız; Beeeee diyerek ancak E harfini, Baaa diyerek de yine A harfini uzatabilirsiniz.

Görüyoruz ki, ŞEKİL OLARAK tek başına bırakılmış olan Elif'i takip eden harfler önce üçer üçer sonra ikişer ikişer hep aynı şekle sahipler. Ardından, kimi çift, kimi tek kimi üçlü olan bazı diğer harflerle alfabemiz devam ediyor ve varlığın sonu olan karadelik olarak belirlediğimiz Y harfi ile son buluyor. 
Alfabemizi önce tek sıra,

Ardından, sırayı hiç bozmadan okunuş yönünde sağdan sola doğru 1-6-6-6-9 olarak bölerek, başlangıçta en küçük sayı 1, sonda en büyük sayı 9 ve ortasında 6/6/6 ile kabaca gruplayalım;   

ÖNCE GRUPLARIMIZIN, MADDEYİ YARATAN ATOM-ALTI ELEMENTLERLE KUANTUM  FİZİĞİNDEKİ BİLİMSEL KARŞILIKLARI VE BİZİM MAKRO EVRENİMİZDEKİ OLUŞUMLARIN, CİSİMLERİN, CANLILARIN NELER OLDUKLARINI YAZALIM; 
   (Bunlar bilimde varlığın temelidir, ne ifade ettiklerine biraz sonra değineceğim)

VE NİHAYET;

KÂİNATIN  A-B-C'SİNİ HİÇ BEKLETMEDEN EKSİKSİZ VERİYORUM. 
  

EVRENSEL ALFABE'mizi İNCELEMEYE BAŞLAYABİLİRİZ...
 
 

Bu tablodaki isimlere dikkatlice bakınız, aşağıda biraz daha yakından göreceğiz, FİZİK BİLİMİNDE EVRENİN YAPI TAŞLARIYLA BİRLİKTE.

     Yukarıda gruplama ve detay tablolarında 1-6-6-6 olan kısım, hakkında hâlâ tam bilgiye ulaşamadığımız (ve birine Tanrı Parçacığı da denilen) evrenin en büyük sırlarıyla dolu olan atom-altı temel quantum elementlerini simgeliyorlar. Devamındaki son 9 adetlik grup ise, bu quantum elementlerin bir araya gelip atomu oluşturmasıyla "Atom-Üstü" diyebileceğimiz ve gayet iyi bildiğimiz, sırasıyla Yıldız-Gezegen-Uydu-Güneş-Dünya-Ay-İnsan-Hayat detayları veriliyor. Okudukça görerek anlayacaksınız.

Atom-altı Parçacık fiziğinde, aynen Legoların bir araya geldiği şekilde bir araya gelip evreni meydana getiren elementleri, evrenin Legoları diyebileceğimiz KUANTUM KARÇACIKLARI VE BUNLARI GÖRÜNMEZ VİDALAR, ÇİVİLER, İPLER, DÜĞÜMLER, TUTKALLAR GİBİ BİR ARAYA GETİREN VE TUTAN-İTEN  BOZONLARI bu tabloda görebilirsiniz. Tabloda mavi ve yeşil renkler maddeyi, bunların koyulaştırılmış olanları ise anti-maddeyi gösteriyorlar. Sarı olanlar, etkileşimleri meydana getiren bozonları listeliyor. Henüz kanıtlanmamış olsa da, bilimin geldiği son noktada bütün bu elementlerin birer "süper-simetrik" karşılıkları olması gerektiği teorisi, gerçeğe en yakın olarak kabul edilenidir. Saydığımızda evreni 31 parçacığın oluşturduğunu görüyoruz. Süper simetrik karşılıklarıyla, bu sayıyı 2X31 = 62 olarak alabiliriz. Bu 31 ve 62 sayıları Rahman suresinde tam 31 kere "siz ikiniz" diyerek sorulan sorunun karşılığıdır. "Yarattığım hangi şeyi inkar edebilirsiniz? diyen sorunun tam cevabı işte bunlardır. Yaratılan elementler, evrenin Lego parçacıkları da tam 31 çifttir. İlgili yazıya burayı tıklayarak ulaşabilirsinizKuran ayrıca "her şeyin çift yaratıldığını" defalarca söyleyerek henüz kanıtlanmamış olan Süper-Simetri Teorisini teyit etmekte, desteklemektedir.

Anti-maddeyi oluşturan yapıtaşlarını atınca, bizim evrenimizde bulabildiğimiz insanı, dünyayı, güneşi vs yaratan 12 parçacık ... ve 7 bozonla ... toplam 19 adet olan aşağıdaki temel kuantum elementler kalıyorlar. Hepimiz yer/kütle çekimini biliyoruz fakat buna sebep olan parçacık Graviton=G henüz deneysel olarak bulunamadı. Graviton ve uzay-zaman için ben "zamanın bir boyut olmadığı" hakkında farklı bir teori geliştirmiştim ve gördüm ki, uzayda sabit olmadığı anlaşılan "zaman" ve deneyle tesbit edilemeyen yer çekimi BOZONU konusunda, bazı bilim adamları da benim teorime yakın bir yola zaten girmişler. Yazıyı ingilizce olarak yazmıştım, bilenler buradan okuyabilirler: ==> ASRON: UZAYIN YAPI TAŞI ki bu isim ASR Suresinden geliyor, sitemizin adı da öyle AsronSpace, ASR Denizi = ASR Uzayı gibi. Yapısı inanılmaz farklı olsa da, okyanusu dolduran su damlaları gibi uzayı inşa eden görünmez ASR damlalarını, yapıtaşı/tuğlalarını vurgulamak için bu ismi verdim: ASRON "Biz göğü görülmez direklerle/duvarlarla yükselttik"          işte 12 parçacık ....

        ve 7 bozonla toplam 19 adet kuantum elementlerimiz.

     Önce ilk harfimiz olan Elif=Foton'dan başlıyoruz. Foto, ışık anlamındadır ve voltaik ise elektrik anlamına gelir. Fotovoltaikler, “fotovoltaik” etki denilen etkimeyle elektronlardan "foton" üretir, dönüştürür. Elektronlar da alfabemizin ikinci harfidir. Foton, bir enerji taşıyıcısı görevi gören bir tür temel bozondur (quantum element), ancak elektron tüm atomlarda var olan atom altı bir parçacıktır (lepton, başka bir temel parçacık). Foton ve elektron arasındaki temel fark, elektron bir kütle iken fotonun bir enerji paketi olmasıdır: Elektronun ağırlığı vardır, fotonun ise ağırlığı yoktur.

Leptonlar 3'er adet ve 2 satırdır. İlk sırada 3 adet "v" alt sırada bunların karşılıkları bulunuyor. Aynı şekilde, harflerimizin de 2 ayrı figür ile 3'er adet olduğu, aşağıdaki ilk satır gibi. Quarklar ise, 2'şer adet ve 3 sütundan oluşuyorlar: u-d   c-s   t-b, alfabemizdeki aynı şekle sahip, ikinci satırda yer alan ikili harfler gibi.                          

         Tek, ikili ve üçlü harfler.  

      Daha detaylı eşleştirelim:           

Bozonlar 7 adet, harflerimiz de 7 adet, altısı burada çift çift olan 6 adet ile tek başına kalmış ve ilk harfimiz olan ELİF.  H ve G bozonları, birisi "kütleyi, ağırlığı yaratan" ve diğeri de "kütleyi, ağırlığı çeken" "kütle" bazlı bozonlar olarak eşleşiyorlar. Artı ve eksi elektrik şarjlı  olan iki W bozonu zaten eşler. Z ve g bozonları ise elektrik şarjı olmayan nötr kuvvetler olarak birincisi zayıf nükleer kuvveti diğeri ise güçlü nükleer kuvveti oluşturuyorlar.  

Yapmış olduğum gruplamanın ve Kuran alfabesiyle Evrenin temel taşlarının anlatıldığından ve ayrıca bunların insanda da karşılıkları olduğundan kuşkum yok. En dğrusunu ancak ALLAH bilir. Gruplardaki quantum parçacık/bozon özellikleriyle,  harflerin şekil, noktaların yeri ve sayısına göre eşleştirmelerinin bazılarını tam olarak bitirmedim henüz. Üzerinde çalışmaya devam edeceğim, tamamlamak nasip olur inşallah.

     Foton, bozon sıralaması haricinde alfabemizin ilk harfi ELİF olarak yer alıyor ve fotonun IŞIK olduğunu yukarıda belirttim. Bu haliyle Tevrat ve İncil'deki yaratılışın başlangıcında "Tanrı, ışık olsun dedi ve ışık oldu" ifadesiyle de uyuşuyor fakat bu kitapların ancak ve sadece Kuran'a uygun olan kısımlarını referans alabiliriz, diğer kısımları hakkında yorum yapmıyorum. Alfabemizde yer almayan fakat önemi nedeniyle bazen tek harfmiş gibi kullanılan iki harfin birleşik yazıldığı bir harfimiz var.  Işıktan bahsettiğimiz için, elbette bu harflerin bir tanesi FOTON=ELİF =A diğeri ise dünyayı simgeleyen LAM = L (Litos, taş toprak) harfi: Adı LAMELİF.
                          IŞIK+DÜNYA = DÜNYANIN IŞIĞI...

Kuran-ı Kerim Öğrenmek İsteyenlere - Memurlar.Net - Forum
Yukarıda göreceğimiz gibi bazı alfabelerde Lamelif bileşik harfi de, galaksi/karadelik harfi olan Y'den hemen önce yer alıyor? Neden biliyor musunuz: Karadelik yani KARA YILDIZ bütün quantum elementlerin en hızlısı olup ağırlığı bile olmayan ışığı dahi yakalayıp yutar, yok eder ve adı da buradan gelmektedir. KARADELİK VARSA, ORADA IŞIK VE AYDINLIK KALMAZ...

Bu birleşik harfi yakından görelim mi:
      

Fotonu, ışığı simgeleyen eski Yunanca Gamma harfine de tekrar yakından bakalım.    Aynı, eş olduklarını açıkça görüyorsunuz. Işığı/Fotonu simgeleyen harflerimizi renklendirdim çünkü renkler ancak ışık ile var olabilirler.

             Dünyamızı aydınlatan ışığı da gördükten sonra, kaba gruplamamızdan geriye kalan 9 adetlik son bölüme de ışık tutalım: Diğerlerine göre çok daha iyi bildiğimiz Atom-Üstü olanlar ile bilinçle var olmak veya tamamen yok olmak..  Madde ve enerjiyi yaratacak, evreni meydana getirecek olan bütün elementler, yani Lego parçalarımız tamamlanınca, kütle çekimi nedeniyle ortaya çıkacak olan İLK madde+enerji bileşkesi en küçük İLK ATOM olan HİDROJEN'dir. Geri kalan atomlar ise çorap söküğü gibi geliyor zaten. Şimdi, bütün atomlarımızı bir arada görmek gerekir. Meşhur ve Muhteşem Periyodik Tablomuz... 
Tabloya eklediğim notları okumayı unutmayınız.

Evrenimizde şimdiye kadar bulabildiğimiz bütün atomları listeleyen meşhur tablomuz: Kimyanın muhteşem “Periyodik Tablosu”. En güçlü mikroskopla bile görebilmek mümkün olmayan ve belki de hiç mümkün olamayacak, Evrenin Lego gibi yapıtaşları Quantum elementler neredeyse sonsuz sayıda bir araya gelerek ilk atom olan Hidrojeni yaratırlar. Ardından yine neredeyse sonsuz sayıda hidrojen atomu bir araya gelerek ikinci atom olan Helyumu yaratan bir Güneşe dönüşürler. Sonrası da diğer atomların yaratılması için değişik aşamalarla çorap söküğü gibi geliyor. Üçüncü elementimiz Lityum, antik adıyla Lithos, taşı, toprağı simgeleyerek artık Dünyamızı, bir gezegeni ifade ediyor.

Atomların yaratılışını bitirdiğimize göre, bu atomların neler oluşturacaklarını, alfabemizden kalan son gruptaki 9 harfi aşağıdaki  tabloya bakarak tek tek sayalım: Sağdan ilk sıradaki YILDIZ, takip eden atomların, ikinci en küçük atom olan HELYUM'dan DEMİR'e kadar olanlarını yaratacaktır.

Yıldızların çoğunun GEZEGENİ olur. Yıldızı gösteren FE harfi üzerindeki tek nokta bunun için: GÜNEŞ ve DÜNYA gibi. Sağdan ikinci harfimizde, noktalarımız ikiye çıkıyor çünkü yıldızın gezegeni bir UYDU ediniyor: DÜNYA ve AY gibi.  Uydumuzu işaret eden noktamızı da ekleyince, elbette ki, takip eden harfimiz hemen bu noktanın ne olduğunu, UYDU'yu yani AY'ı simgeliyor. Ardından, bunun hemen yanına GEZEGEN'in yani DÜNYA'nın simgesinin geleceğini, eminim siz de zaten tahmin ettiniz. Resimde gördüğünüz noktalı yıldızlardan çift noktalı, yani gezegen+uydu olanı tek noktalı yani sadece gezegen olandan daha kısa, daha dairemsi bir şekle sahip. Çünkü eğer "ay" olmasaydı, dünyamızın hem kendi etrafında hem de güneş etrafındaki dönüşümü yani "gün" ve "yıl" ile birlikte yörüngesi de çok daha farklı olacaktı. Diğer gezegenlerin, özellikle Jupiter ve Satürn gibi büyük gezegenlerin etkisiyle, yörüngesi güneşten daha fazla uzaklaşacak ve salınımlı olacaktı; aynı iki harfin şekillerindeki fark gibi. Dileyenler NASA veya üniversitelerin ilgili bölümlerinden konuyla ilgili bilgilere rahatça ulaşabilirler. Örnek olarak "The Lunar and Planetary Institute" "Ay ve Gezegen Enstitüsü"nün "ay olmasaydı" konusundaki ilgili sayfasını veriyorum: https://www.lpi.usra.edu/education/explore/marvelMoon/background/moon-influence/#

Güneş+Ay+Dünya yaratılınca şimdi bunun hemen ardından HAYAT başlamayacak mı? Elbette, "Her canlıyı sudan yarattık" ayetindeki Mim harfi, M = MA-SU /CAN /İNSAN ortaya çıkıyor. Ayrıca, "insanı spermden= Meni yarattık" diyen ayetimiz de bulunuyor. Aşağıda insan hayatının Kuran'daki sembolünü de göreceksiniz. Nihayet, Nun harfi N = NEFS /BİLİNÇ /FARKINDALIK /VİCDAN üfleniyor insana. 

Yanındaki harfte insanın uzaydaki ve beynindeki GÜNEŞ'ini, Merkezi Sinir Sistemini buluyoruz. Güneşler büyüdükçe nihayetinde bazıları patlıyorlar. Bu patlamanın ardından NÖTRON YILDIZI oluşuyor ve bu çok özel yıldızımızla birlikte ve sayesinde demirden daha ağır olan bütün diğer atomlar yaratılmış oluyorlar. Yıldız patlamasında bir aksilik olursa, ki bu aksilik sadece bir espri, nötron yıldızı ve maddenin geri kalanının yaratılmasını bırakın, patlamayla fırlatılanlar hariç var olan bütün madde de bir KARA YILDIZ'a yani KARA DELİK'e gönüşen oluşumla, maddenin, varlığın ve ışığın kaybolmasıyla son buluyor.

Hayatın neden mim harfiyle simgelendiğine görsel olarak da tanık olmak isterseniz, buyrunuz lütfen.

Evrenimiz de böylece IŞIK ile başlayarak KARANLIK ile bitiyor.   En başlarda verdiğim bilimsel tablolarla, benim hazırladığım Evrensel Alfabe'nin tablolarına mutlaka tekrar tekrar bakınız, hepsini orada sırasıyla göreceksiniz. İnsanoğlu 40 yaşında olgunluğa ulaşır, bunun ardından bazıları sönüp gider, kimisi patlayarak ya en yoğun IŞINLARI saçarak yaratılışın devamını sağlayan bir nötron yıldızına ya da ışığı ve maddesel varlığı kaybolmuş bir karadeliğe dönüşür. Ya ışık, nur olursunuz ya da karanlığa boğulursunuz.

Unutmayın, sadece inananların ışığının kaybolmaması ihtimali vardır. Sadece inanmak da yetmiyor... inanıyor fakat iyilik yapmıyorsanız veya kötü bir insansanız, ya da iyi bir insan olduğunuz halde Yaratana hiç inanmıyorsanız.....


Son olarak size evrenin 6 yevm'de yaratılmasının ne olduğunu da göstermek istiyorum: Evrenin yaratılmasıyla ilgili Yevm kelimesi kesinlikle dünyadaki 24 saatli "gün" demek değildir çünkü evren yaratıldığında dünya henüz yoktu, milyarlarca sene sonra ortaya çıktı.  Bu kelimeyi ya, ayetin bildirdiği şekilde Allah katındaki 1 gün = 1000 yıl olarak hesaplamak ya da "bölüm, kısım" olarak anlamak zorundasınız. Allah katında 6  gün ise bize göre 6bin yıl demektir. 

 

ARAF 54. Şüphesiz sizin Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yaratan sonra arşa istivâ eden; gündüzü, kendisini kovalayan geceyle bürüyüp örten; güneşi, ayı ve yıldızları emrine boyun eğdiren Allah’tır. Bilin ki, yaratma da, emir ve idâre yetkisi de yalnız O’na aittir. Âlemlerin Rabbi olan Allah yüceler yücesidir.

 

YEVM = GÜN??  BÖLÜM/AYRIM/KISIM??
GÜN DEDİĞİMİZ DE GÜNDÜZ VE GECEDEN OLUŞAN DÜNYANIN BİR DÖNÜŞÜDÜR: 1 DÖNGÜ = 1 GÜN = 1 TUR = 1 BÖLÜM

Hem Tevrat hem de Kuran Allah'ın evreni 6 yevmde yarattığını bildiriyor. Bütün evreni, "yeri ve gökleri ve arasındakileri" yaratan temel yapı taşlarını gördük bu yazımda. Şimdi onları sırasıyla tekrar gruplayarak ne bulacağımıza bakalım:

 

1) ÖNCE IŞIK YARATILDI. 

2) ARDINDAN LEPTONLAR YARATILDI.

3) ARDINDAN QUARKLAR YARATILDI.

4) ARDINDAN BOSONLAR YARATILDI.

5) ARDINDAN YILDIZLAR YARATILDI.

6) ARDINDAN, DÜNYA, AY VE İNSAN YARATILDI.

EVRENİN, YERİN VE GÖKLERİN VE ARASINDAKİLERİN YARATILIŞI BÖYLECE 6 KISIMDA TAMAMLANMIŞ OLDU. 

NİHAYET, ALLAH İNSANA RUHUNDAN ÜFLEYEREK "BİLİNÇ VE VİCDAN" İLE DİĞER ÖZELLİKLERİNİ BAHŞETTİ:
NUN HARFİ = ALLAH'IN İNSANA RUHUNDAN ÜFLEDİĞİ ÖZELLİKLER...


TEVRAT'TA  BİLDİRİLDİĞİNE GÖRE "ALLAH IŞIK OLSUN DEDİ VE IŞIK OLDU". TEVRATTAKİ BU BİLGİ İLE KURAN'DA IŞIK SEMBOLÜ İLK HARFİN "ELİF" = FOTON"  OLMASI DA BİREBİR UYMAKTADIR.

Tevrat'ta Yaratılış Bölümünden ilk pasaja bakalım:

Yaratılış 1:1-6

1 Başlangıçta Tanrı göğü ve yeri yarattı. 2Yer boştu, yeryüzü şekilleri yoktu; engin karanlıklarla kaplıydı. Tanrı'nın Ruhu suların üzerinde hareket ediyordu.
3 Tanrı, “Işık olsun” diye buyurdu ve ışık oldu. 4Tanrı ışığın iyi olduğunu gördü ve onu karanlıktan ayırdı. 5Işığa “Gündüz”, karanlığa “Gece” adını verdi. Akşam oldu, sabah oldu ve ilk gün oluştu.
6 Tanrı, “Suların ortasında bir kubbe olsun, suları birbirinden ayırsın” diye buyurdu.
 

Tevrat, "Tanrı'nın ruhu sular üzerinde geziniyordu" diyor. HUD 7. Ayet diyor ki "O'nun arşı daha önce su üzerindeydi"

 

Tevrat, "Tanrı sular birbirinden ayrılsın" buyurdu diyorken Kuran Enbiya 30. ayet: ... (başlangıçta) göklerle yer, birbiriyle bitişik iken, Biz onları ayırdık..." diyor.

 

Bakara 29. Sizin için arzda olanların  tümünü yaratan O’dur. Sonra göğe istiva edip de onları yedi gökler olarak düzenleyen de O’dur. Ve O, her şeyi Bilendir. Fussilet 12 Böylece onları iki yevmde yedi gök olarak tamamladı ve her bir göğe emrini vahyetti. 

 

Bu iki ayet gösteriyor ki "gökler" 2 kısımda ve 7 adettir. Bozonlar da 7 adettir ve ilk ve tek olan "foton" ile "çift olan diğer bozonlar" olarak iki kısımdır. Listemizin 1. ve 4. maddeleri... Bozonlar ayrıca, aşağıdaki tabloda göreceğiniz gibi "gauge bozonlar" ve "scalar bozonlar" olarak da iki kısımdır.

 

Yüce ALLAH "7 gök" yaratmıştır ve onlara görevlerini bildirmiştir, aynı her bozonun kendi görevi olduğu gibi. Birisi ışığı, aydınlığı oluşturur, diğeri maddeyi, atomu bir arada tutar, bir diğeri elektromanyetik etkisini yaratır, bir diğeri ise her elementin ağırlığını, yerçekimini belirler. Fussilet 12 Böylece onları iki yevmde yedi gök olarak tamamladı ve her bir göğe emrini vahyetti. 

 

Fussilet 9. De ki: "Gerçekten siz; arzı iki yevmde Yaratanı inkâr ediyor ve O’na birtakım eşler mi kılıyorsunuz?  O, âlemlerin Rabbidir." Fussilet 10. Orada, üstünden sabit dağlar var etti; onu bereketli kıldı ve onda soranlar/soruşturanlar  için eşit olarak rızık/gıdalarını dört yevmde takdir etti. Fussilet 11.Sonra duman/gaz halinde olan göğe yöneldi, ona ve yere: "İsteyerek veya istemeyerek gelin" dedi. Onlar: "İsteyerek geldik" dediler.

 

Tam da bu ayetlerin bildirdiği şekilde, bütün evreni oluşturan her şey 2 kısıma ayrılır (arz = 2 yevm) ve bunlar da dört farklı kısım oluştururlar (rızıklar = 4 yevm). Tüm Quantum Elementler/ parçacıklar aşağıdaki gibi özetlenebilir:
https://en.wikipedia.org/wiki/Standard_Model 

Yukarıda verdiğim Enbiya 30. ayetin dediği gibi, önce yer ve gök "Elementary Particles" olarak bir idi, sonra onlar ayrıştırıldılar:  Tablomuzdaki gibi "Elementary fermionlar" ve "Elementary bosonlar" olarak ikiye ayrıldılar.
Fermionlar maddeyi oluşturan elementlerdir = ARZ.
Bozonlar ise bu elementlerin birbiriyle olan ilişkilerini oluşturup yerden göğe doğru inşa edenlerdir = GÖKLER

FERMIONLAR = ARZ  
BOSONLAR = GÖK. 

 

4 Kısma ayrılan elementler de kendi içlerinde farklı gruplar oluştururlar.

Sonunda bütün bu quantum elementler bir araya gelerek bildiğimiz evreni, "ARZI VE GÖKLERİ VE ARASINDAKİLERİ" oluştururlar. "Göğe ve Yere: "İsteyerek veya istemeyerek gelin" dedi. Onlar: "İsteyerek geldik" dediler (Fussilet 11)"

 

Yazdıklarımı birer uyarı ve çağrı olarak değerlendirebilirsiniz. Elimden geldiğince kolaylaştırmaya çalıştım.

 

Bu dünyada maddi veya manevi bir fırsat eşitliği bulamazsınız. Ancak imkân ve fırsatı olanların, bu fırsatı bulamamış insanlara, canlılara yardımcı ve destek olmaları ve aç, açıkta, yolda, susuz, köle hiç kimse bırakmamaları gerekiyor: işin özü ve temeli de burada yatıyor, sosyal adaleti sağlamak.  Aynı şekilde, bütün insanların yazdığım her şeyi anlaması da gerekmiyor. İnanç ve Vicdan yeterlidir.

Önceki bir yazımda ifade ettiğim gibi "Kuran'ın olağanüstü mucizelerinden birisi de biz neyi nasıl adlandıracak isek, onu bize 1400 yıl öncesinden tam o şekilde gösterip bildiriyor olmasıdır". Bu yazıdakilerden başka bunun en muhteşem örneği ise zaten kara deliklerdir: kara balçıklı göze diye işaret edilmişler. Buradan okuyabilirsiniz: ZÜLKARNEYN'İN KARADELİKLERİ

Muhteşem bilgilerle donatılmış Kuran'daki embriyodan, sperm yumurta, kromozom, nöronlara, sinir sistemine kadar uzanan bilimsel eşleştirmelerin bir kısmını şu yazımda bir arada sundum, göz atmayı ihmal etmeyiniz. ATEİZMİN CEVAPLAMASI GEREKEN SORULAR 

 

Anlam, matematik, kozmolojik bilgi ve ayrıca şekil olarak böyle bir dizilişin nasıl muhteşem olduğunu görerek Kuran’daki meydan okumanın boşuna olmadığına da tekrar tekrar şahit oluyoruz:

17 İsra 88. De ki: Bütün insanlar ve cinler, birbirlerine yardımcı ve destek olsalar, bu Kur'ân'ın bir benzerini meydana getirmek için bir araya gelseler, bir benzerini ortaya koyamazlar.

Bunun üzerine artık başka bir şey söylenir, yazılır mı? 

Sevgiler,               
Mustafa Kılavuzoğlu       
09/07/2022


   
33199 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam946
Toplam Ziyaret1162521
Linkler