• KURAN'DA MİKROSKOBİK & KOZMOLOJİK BİLGİLER
  • gereçler: bilim sağduyu bilgi inanç vicdan akıl adil sabır özgürlük
  • Bilim Işığın, Gölgen Cehaletin.
  • Kaçamayacaksın ışıktan, Gölgen ortaya çıkacak
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/profile.php?id=100079071813049
 • https://www.twitter.com/@asronspace
 • https://www.instagram.com/kilavuzoglu.mustafa/
 • https://www.youtube.com/channel/UCFVG7clKZdbDuVuLZ3T68jA
Ateizmin ve Deizmin Cevaplayamadıkları

** Cep telefonundan okuyorsanız yatay tutmanız önerilir **

Cevap Gerektiren Temel Sorular: Kur'an Kuantum Elementlerinin Sayılarını (31 çift veya QCD ile 57 çift), ve bu Elementlerin Yapısını Nasıl Bilir? Sinir Sistemimiz (55 innervasyonlu 12 Kranial Sinir ve 78 innervasyonlu 31 Spinal Sinir) gruplarına kadar ardışık iki surede, doğru sıramayla nasıl kodlanmıştır? Saat ile oluşturduğumuz zaman birimleri henüz icat edilmemişken, kalp-zaman ilişkisinin 60 saniye/dakika olmasıyla, kalbin tam anatomisinden EKG'nin tam şekline kadar tek bir sureden nasıl kodlanarak oluşturuldu? Yüzen Spermler, Şampiyon Sperm, Tek/Çift Numaralı, Çift Olmak İçin Bağlanma Oranları, 23+23 = 46 Kromozomlar. İnsan Genetik SİTOKROM Kodu Demir-CYP 57 ve 57. Sure Demir adını almıştır. Kuran'da bulduğumuz Galaksi Sembolü nasıl olur da Günümüzün Bilimsel Sarmal/Spiral Galaksi Sembolüdür. "Yörüngeler" kelimesi geçen ifade 360 dereceyi ve Ay-Dünya-Güneş-Galaksiyi-Güneş-Dünya-Ay olarak doğru döngüsel sırasıyla nasıl verir.

 

İŞTE KURAN'A GÖRE BULUNDUĞUNUZ YER: (DETAYLAR AŞAĞIDADIR)
ilgili sayfa linkine buradan ulaşabilirsiniz: Samanyolunu Tek Harfe Sığdırmak

Bu videoyu asla kaçırmayın

ve Evrensel Alfabeyi Okuyun
ilgili sayfa linkine buradan ulaşabilirsiniz: EVRENİN ABC'SİBEYİN VE SİNİR SİSTEMİNİZ, BİN YILDAN ÇOK DAHA ÖNCE ZATEN ŞİFRELENMİŞTİR

BEYİNDE KARAR VERME ANI : GÖRSEL VE ​​İŞİTSEL KARAR VERME

Ölüleri Diriltmek: Musa ile Adrenalin Vuruşu
Ucuz Roman | 'Kalbe İğne' on Make a GIF

Ölüleri Diriltmek: Musa'nın adrenalin içeren ilk "Ölü Diriltme" hikayesinin bilimsel doğruluğu
Kalbi duran birine adrenalin iğnesi vererek onu hayata döndürebileceğimizi biliyoruz. Bu pek çok filme konu olan bir gerçektir. John Travolta'nın başrolde olduğu 1994 yapımı Quentin Tarantino filminden kısa bir sahneyi ekliyorum.

İnanan veya inanmayan ama Kuran'ı doğru anlamak isteyenler; Lütfen bir an için gelenekten, egoizmden ve cehaletten beslenen günümüzün dini uygulamalarını bir  kenara bırakın ve Kitap-Kuran'ın anlattıklarının "BİLİMSEL TEMELLERİ" üzerinde odaklanmaya çalışın.

Bunun için yapmamız gereken şeylerden biri Kur'an'da müteşabih olarak adlandırılan ve bilimsel gerçeklerin mecazi benzetmeleriyle verilen ayetlerin bilimsel karşılıklarını bulmaktır. Bu ayetler, METAFORİK-ANALOJİK karşılıklarıyla birlikte, evrenin, dünyanın ve insanın yapısı ve yaratılışı hakkındaki bilimsel gerçekleri "kıyasla", yani "teşbih veya mecaz sanatıyla" çok açık bir şekilde bizlere göstermektedir. Bu benzetmelerle, bir ayette birden fazla bilimsel konu aynı anda anlatılabilir: sırasıyla, Evreni, Dünyayı ve İnsanı

Alegorik şekilde soyut olarak yazılan ayetler, Kuran'da "müteşabih" olarak geçer ki, bu da bildiğimiz "teşbih sanatıyla, benzetmeyle anlatımdır". İnsanın ve evrenin yaratılışına dair bilimsel konuları, yüzde yüz eşleşen benzetmelerle, ancak bilimde ilerledikçe anlayacağımız şekilde ifade ederler. O yüzden, vakti gelmeden anlaşılmaları mümkün değildir ve bu haliyle Kuran'ın hem bugüne dair hem de gelecekte ortaya çıkacak olan bilgileri içerdiğini kanıtlayarak "bütün zamanlara hitap eden" İlahî bir kitap olduğunu kanıtlarlar. Böyle anlaşılmaz olunca da, insanlar bu ayetleri anlatan bilgiyi "bunların anlamını sadece Allah bilir" diye hep yanlış okumuşlardır. Oysa, ayet "Allah ve ilimde/bilimde derinleşenler" diye devam etmektedir. Ama, bilmeyenler, bu ayetleri asla anlamayanlar, Allah kelimesinden hemen noktayı koyarak cümleyi bitirmişler, "bilimde derinleşenler" ifadesini bir sonraki cümleye bağlayıp yanlış meal vermişler, hiç birini anlamaları mümkün olmadığı için "sadece Allah bilir" demişlerdir. Fakat öyle olsa "Kuran apaçık bir kitaptır" diyen pek çok ayet yalan olmaz mı? Elbette ki Kuran apaçıktır, ancak bu türden ayetler ancak bilimde ilerledikçe, Kuran'ın dediği gibi "vakti gelince" apaçık hale geleceklerdir.

KURAN'DA DÖLLENME VE EMBRİYO SÜREÇLERİNİ GÖRÜN
İLGİLİ SAYFA LİNKİNE BURADAN ULAŞABİLİRSİNİZ >> KURAN'DA MİKROSKOPİK BİLGİLER

NAZİAT 3. YÜZÜP GİDENLER (YÜZDÜKÇE YÜZENLER)
FECR 4. GECE YOL ALAN

NAZİAT 4 VE 5. YARIŞTA ÖNE GEÇEN, EMRİ/GÖREVİ
TAMAMLAYAN: ŞAMPİYON

 

FECR 26. O'nun vuracağı bağ gibi hiç kimse bağlayamaz/birleştiremez. ≫> hiç kimse Allah’ın birleştirdiği gibi bu kromozomları birleştirip bağlayarak bir canlı yaratamaz. Bu "bağlama işlemi" öylesine muhteşem bir olaydır ki, modern bilim henüz bu birleşme safhasını görüntüleyememiştir. Ancak birleşme öncesi ve birleşme sonrası izlenebilmiştir. Bu ayette özel olarak bu kromozomların bağlanmasına/birleşmesine işaret ediyor olsa da şüphesizdir ki konu ne olursa olsun hiç kimse O’nun yaptığı bir şeyin dengini -hele ki daha iyisini- asla yapamaz.

23 tek olarak erkekten ve 23 tek olarak kadından gelen kromozomlar düzenle birleşerek/çiftleşerek yukarıdaki resimde gördüğümüz 23 çift yani 46 kromozomlu zigotu oluşturan bu bağlanma süreci "Pronuclear Fusion" olarak adlandırılıyor. Güneşte meydana gelen atomik füzyondan bile daha gizemli bir füzyon olay gerçekleşiyor.

SPERM VE YUMURTA KROMOZOMLARIN BİRLEŞMESİ

 

FUSSİLET 53. Varlığımızın delillerini, (kâinattaki uçsuz bucaksız) ufuklarda ve kendi nefislerinde onlara göstereceğiz ki, o Kur’an’ın gerçek olduğu onlara iyice belli olsun. Rabbinin, her şeye şâhit olması yetmez mi?

 

Evrenin Gerçek Legoları

En zor bilimlerden biri: Kuantum Fiziği, Parçacık Fiziği, 31 Element (parçacıklar)… Bu sayıyı Kuran'da bulabilir miyiz? Evreni oluşturan temel parçacıkları renklendirdiğimizde (Kuantum Renk Dinamiğinde QCD) modern bilim 57 sayısına ulaşıyor. Bu sayıyı Kuran'da da gösterebilir miyiz? Elbette size her ikisini de ve daha fazlasını gösterebilirim. İlgili sayfaya buradan ulaşabilirsiniz: Neden 114 Sure Var

Ateist/Deist Bilim Adamları Tanrı'ya İnanmak İçin Bilimsel Kanıt İstiyorlar ve haklı da olabilirler:  Belki de Yaratıcı tarafından gönderildiğini iddia ettiğimiz (inandığımız) kitapta bilimin doğrudan veya dolaylı olarak ortaya koyduğu gerçekleri görmeyi bekliyorlar. Artık Allah'ın izniyle bu beklentiyi karşılayacağımı düşünüyorum. Kendi iç tutarlılıklarını sağlamak için en azından burada yazacaklarımın ve göstereceklerimin tesadüf olduğuna kendilerini inandırmaları gerekiyor. Buna emin olabilmeleri için "ihtimaller hesabı" yapmasını da öğrenmeliler.

Embriyoloji, Kozmoloji, Nöroloji, Fizik ve Kimya gibi modern bilimlerin farklı dallarında sayısız delil göreceksiniz. Öte yandan şu da kesindir ki, bu işaretleri görseler bile, sadece bir kısmınız inanacak, çoğunluğunuz ise inanmamaya devam edecektir; Üzerlerine gökten melekler inse bile, Yaratıcı'ya inanmak yerine, "ya uzaylı ya da gelecekten teknolojiyle gelen/gönderilenler" olduklarına inanmayı tercih ederler. Yaratıcının gönderdiği kitapta da bu söyleniyor. 

 
İnsanların Kuran'a karşı tutumu ünlü yazar Arthur 𝑪. 𝑪𝒍𝒂𝒓𝒌e'ın şu sözleriyle aynıdır.: "Yeterince gelişmiş herhangi bir teknoloji sihirden ayırt edilemez." Teknolojik olarak yeterli düzeyde olmadığımız için Kuran'da yazılanların yalan ya da masal olduğunu düşünüyorsunuz. Post-modern bilim ve yüksek teknolojiyle anlatıyorum sizlere... Hepsi Gerçek.
 
 
Burada pek çok delil göreceksiniz ancak delillerin tamamı bu sayfada yer almıyor. Daha fazlası için lütfen ana sayfaya bakınız.

 
Varlığın temelinden başlayalım: Bilinen evreni oluşturan temel yapı taşları "kuantum fiziği" bilimi tarafından oluşturulmuştur. "Temel Elementlerin (parçacıkların) Standart Modeli" bize atom altı Kuantum Elementlerinin ne olduğunu tek tek anlatıyor. Buna göre evrendeki madde, tıpkı Lego parçalarının bir araya getirilmesi gibi, farklı kuantum parçacıklarının bir araya gelmesiyle oluşur: Aşağıdaki tabloda görülen 31 Kuantum Elementi (parçacıkları) ile.

Temel Kuantum Elementleri tablosu tam olarak 31 adet; aşağıda numaralandırılarak verilmiştir.

Normal bir kitapta, yalnızca üç sayfalık bir bölümde aynı soruyu otuz defadan fazla, tam olarak 31 defa sormak çok tuhaf olurdu. Hatta “Yazarın deli olduğunu düşünüyorum” bile denebilir ve aslında pek çok kişi bunu zaten söylemiştir. Ama bu üç sayfalık bölümün adı “Yaradan” ve soru da “Benim yarattığım hangi nimeti (şey/elementi) inkar edebilirsin? ” ise ve siz de, evrende yaratılan her şeyin, dolayısıyla tüm nimetlerin temelinde 31 temel parçacığın bulunduğunu bildiğiniz zaman, bu üç sayfanın delilik ya da tuhaflık olmadığını, çok yüksek (mucizevi) bilimsel açıklama ve anlam içerdiğini hemen anlayacaksınız.  Bu bilimsel ve teknolojik seviyeye ulaşılıncaya kadar bu ayetlerin tümü inkarcılar tarafından "uydurma" kabul edilecektir. Bilimsel eşleşmesi bulunduğunda ise, binbir bahane uydurmaya devam edeceklerdir.

 

Evrenin ve insanın oluşumu ve işleyişi, Kur'an'da bu tür benzetme ve işaretlerle, modern bilime tam uygun olarak, müteşabih ayetler dediğimiz mecaz/teşbih sanatıyla anlatılmaktadır. 

Bu yazıda yukarıdaki "temel elementler" tablosunun bilimsel detaylarına girmeyeceğim, dileyen herkes internette çok rahatlıkla bulabilir.

Üstelik Kuantum Kromo Dinamiğinde bu 31 parçacık renkleriyle birlikte 57 tane oluyor ve sicim teorisine göre hepsinin çift olması gerekiyor.  2x31=62 ve 2x57=114. Aşağıda, Kur'an'daki 57 ve 114 rakamlarının nasıl işaret edildiğini de göstereceğim.

RAHMAN, Kur'an'da öncelikle "yoktan var eden" YARATICI anlamına gelmekle birlikte, insanlar tarafından çoğunlukla yanlış şekilde "Merhametli" olarak bilinmektedir. Her şeyi, tüm evreni yaratan Tek ve Benzersiz Yaratıcı. Başka hiç kimsenin "yoktan" bir şey yaratma gücü yoktur. Kendisinden başka her şeyi ve herkesi O yaratmıştır.

İNSAN VE EVRENİN BİRLİĞİ: SİNİR SİSTEMİ VE KALP'ten AY-DÜNYA-GÜNEŞ-GALAKSİYE .

ÖNEMLİ NOT: KURAN BİZE BİLİM ÖĞRETMİYOR, AMA YARATICIDAN GÖNDERİLEN BİR KİTAP OLDUĞUNU ANLATMAYI AMAÇLIYOR. BİLİMSEL YÖNTEMLERLE BULDUĞUMUZ VE ÖĞRENDİĞİMİZ BİLGİNİN/TEKNOLOJİNİN ZATEN KURAN'DA MEVCUT OLDUĞUNU/AÇIKLANDIĞINI GÖSTERİYOR. ÇÜNKÜ NORMALDE BURADA YAZILAN İLERİ BİLİMSEL GERÇEKLERİN 1400 YIL ÖNCE BİLİNMESİ MÜMKÜN DEĞİLDİR. UNUTMAYIN ki, TÜM PEYGAMBERLER "APAÇIK DELİLLERLE" GÖNDERİLMİŞTİR VE SON PEYGAMBER'İN DELİLLERİ KENDİSİNE VAHYEDİLEN KİTAPTA YER ALAN POST-MODERN BİLİMSEL EŞLEŞTİRMELERDİR.

İnsanlar sıklıkla şunu söylüyorlar: Madem ki Kuran bu kadar ileri bilimsel bilgiler içeriyor, o halde Müslümanlar neden Kuran'a bakıp bir icat yapamıyorlar? Batılılar neden hep önde? Öncelikle Müslüman olmayan "batılıların" ileri olma statüsü, onbinlerce yıllık insanlık tarihinde sadece son 300 yılla sınırlıdır ve bu söylem son derece geçersizdir. Öncesinde, çok daha uzun çağlar boyunca Ortadoğu'dan Uzak Doğu'ya bilimde ve sanatta hep batılılardan öndeydiler. Eğer insanlar Kuran'a bakıp bilim ve teknoloji üretseydi, dünyada Kuran'a inanmayan kimse kalmaz, özgür irade ortadan kalkardı. Sınav yapmanın da bir amacı kalmazdı çünkü sınavın iki cevabı var: İnanmak veya İnanmamak. Ancak inanmak ya da inanmamak, her şey bizim tercihimizdir. Herkes kendi tercihlerinin sonuçlarına katlanır, katlanacaktır.

KRANYAL/KAFA ve SPINAL/OMURİLİK Sinirleri Çözüldü: 54. KAMER SURESİ VE 55. RAHMAN SURESİ

(KALP BÖLÜMÜNE ATLAMAK İÇİN TIKLAYINIZ)      ( Kranial Sinirler bölümüne geçmek için tıklayınız )


Çevresel Sinir Sistemimizde 43 adet sinir bulunur, ilk 12'si 55 innervasyonlu Kranial Sinirlerdir ve ikinci bölümü başlatan 31 çift 78 innervasyonlu omurilik sinirleridir.

AYNI TABLOYU ard arda gelen İKİ SUREDE TAMAMEN AYNI SAYILARLA GÖRECEĞİZ: 54 KAMER SURESİ (KRANYAL/kafa sinirleri) VE 55 RAHMAN SURESİ (Spinal/Omurga Sinirleri).

RAHMAN SURESİ'NDE, aşağıda inceleyeceğimiz bir önceki 54. sure/Kamer suresinde kodlanan 12 Kafa Sinirine karşılık gelen , tekrarı olmayan ilk 12 ayetimiz bulunmaktadır. Yüce Allah'ın Yaratıcı ismine/sıfatına işaret eden ilk cümleden sonra 12. ayete kadar beyin-akıl ile ilgili konulara değinilmektedir: "öğretme", "kendini ifade etme yeteneği", "Güneş ve Ay" (sırasıyla Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemini, MSS ve ÇSS'ni işaret eder ) "temel parçacıklar ve kozmik ağ" (evrendeki en küçük ve en büyük varlıklar - bunlar insan vücudunu kontrol eden nöronlar ve sinir ağlarıdır), uzayın yükselmesi ve göklerin/uzayın işleyişindeki denge/ölçek/kanunların (bu insanın kendi iç gökleri olan beynimizdeki Serebral Kortekse ve düşünce katmanlarına işaret eder), uzayın dokusunun ve zemininin yaratılışına , dünya, kozmik zemin (beynin tüm ihtiyaçlarını sağlayan beden anlamına gelir), Evrendeki tüm elementlerin ve canlıların yaratılışı.

Daha sonra 13. ayette Yüce Allah, 31 Omurilik Sinirine karşılık gelen aynı soruyu 31 kez sorar ve tekrarlar : ÇSS'nin ilk 12'si Kranial sinir olduğuna göre, ilk Omurilik Siniri aslında ÇSS'nin 13. siniridir.

55|13| Peki siz ikiniz, Rabbinizin hangi yarattıklarını/nimetlerini yalanlıyorsunuz?

Unutmayınız; bütün nimetleri "çevresel sinir sisteminizle" görerek, duyarak, koklayarak, tadarak, dokunarak algılayabilirsiniz. Bu yüzden bile "bütün nimetler" sorusuyla birlikte " ÇSS'nin kodlanması bile olağanüstüdür, gerçek bir mucizedir.


Ayet numaraları bir kalıp oluşturarak bu tekrarları aşağıda 5 grup halinde görebileceğiniz gibi; 
Gruplarda tekrar eden ayetler arasında bir ayet atlanırken, gruplar arasında iki satır atlanır. Sarı renkli ilk 12 ayet (12 Kafatası Siniri) ve ardından 31 kez tekrarlanan mavi ayet ile (31 Omurilik Siniri) kodlanır. Çevresel Sinir Sisteminin tam dağılımını göreceğiz.

13 ( 1 ayet )
16 – 18 ( 2 ayet )
21 - 23 – 25 ( 3 ayet )
28 - 30 - 32 - 34 - 36 - 38 -40 - 42 ( 8 ayet )
45 - 47 - 49 - 51 - 53 - 55 - 57 - 59 - 61 - 63 - 65 - 67 - 69 - 71 - 73 - 75 - 77 ( 17 ayet ) 
23 ayet tek rakamlı, 8 ayet çift rakamlı.

Mavi renkli bu soru, yukarıdaki tabloda verilen "tüm evren"in yapı taşı sayısı kadar, tam 31 kez tekrarlanmaktadır.
Evren = İnsan… Evren İçinizdedir. Vücuda yayılan ve onu kontrol eden 12 Kranial ve 31 çift Omurilik Siniri aynı zamanda "insan vücudunun tamamını" ifade eder. 

Surenin içine bir desen gibi işlenen bu ayetler, gördüğümüz gibi 1-2-3-8-17 ayetler olmak üzere 8'i çift , 23'ü tek sayılı ayet olmak üzere 5 gruptadır .

Sureye ve yukarıdaki transkripsiyona ilk bakışta bu sırayla şu 12 rakam karşımıza çıkıyor: 55. Sure, ayet sayısı 78, tekrarlanmayan ilk 12 ayet, tekrar eden soru 13. ayette başlıyor ,  31 ayet var aynı ifade/soru ile, 8'i çift sayılı, 23'ü tek sayılı olup 1, 2, 3, 8 ve 17'li ayetlerden oluşan 5 gruba ayrılmıştır. 8 rakamı iki kez görünüyor, dolayısıyla 13 rakamı var.  55, 78, 12, 13 -    31, 8, 23 -    5, 1, 2, 3, 8, 17. 

BUNLAR OMURGA SİNİR SİSTEMİNİZİN KODLAMALARIDIR. AŞAĞIDA KRANYAL SİNİRLERİNİZİN ŞİFRELENİŞİNİ GÖRECEKSİNİZ.

"AYETLER" VS. "SİNİRLER"

RAHMAN SURESİ'NİN TOPLAM 78 AYETİNDEN 31 TEKRAR VE 5 GRUPLAMADAN OLUŞAN MÜKEMMEL DESEN: 31 MAVİ ÇİZGİ 1 - 2 - 3- 8 - 17

Benim iddiam, 31 defa tekrarlanan ayetin, hem omurgadan insan vücuduna yayılan sinirlerin sayısını, hem de evreni oluşturan temel elementlerin sayısını gösterdiği yönündeydi. Şimdi ayetlerle ilgili olarak belirlediğimiz bu 12 rakamın Omurilik Sinir Sistemimizde bize aynı kodlamayı verip vermeyeceğini bulmaya çalışıyorum.

İnsan anatomisine dair notlarımızı yazalım, sonra siz karar verin:

Sinir Sistemi, İnsan Omurgası ve Omurilik Sinirleri:
Sinir sistemimiz  tek bir -1- oluşumu  olup  Kranial ve Omurilik olmak üzere 2 bölümden oluşur  . Omurgamızdan yayılan sinirler 3 bölgeyi kapsar  : Kollar, Bacaklar ve Ana Gövde. Omurilik/ omurga 5 bölüme ayrılır ve buradan çıkan sinirler önce 5 sinir demeti/grubu olan  pleksusları oluşturur . Birinci grubun adı servikal pleksus olup ilk  8 omurdan oluşur . Sinir sistemimizin ilk  12  siniri olan Kranial Sinirler başımızdan dağılır. Omurgamızdan  çıkan sinirler 13 ile başlıyor ve burada 31 adet var . En karmaşık grup/pleksus omuzlarımızı, kollarımızı ve ellerimizi kontrol eden Brakiyal Pleksus'tur (aşağıdaki resim) ve  omurgadan gelen 5 sinirden oluşan bu pleksustan 17  sinir yayılır . Dallanma sayısına göre sıraladığımızda: 1 - 2 - 3 - 8 - 17 .  İnsanın genetik kodu 23x2 = 46 kromozomdur . Omurilik sinirlerinin çift olarak geldiğini unutmayın. Erkekten 23 tek numaralı kromozom ve dişiden 23'ten fazla  tek bombeli kromozom birleşerek/bağlanarak 46 kromozomlu bir insan yaratır (döllenme hakkında daha fazla bilgi aşağıda göreceksiniz).  Omurgamızdan sağa ve sola doğru  31 sinir filizlenir .  Omurilik Çevresel Sinir Sisteminden vücudumuza yayılan sinirler parçalanarak toplam 78 sinir halinde yayılır . Bir önceki bölümde Kranial sinirler 12 sinir ile 55 sinire ayrılmıştı. 

BU TESADÜFLERE BAKIN(!) -  1 - 2 - 3 - 5 - 8 - 12 - 13 - 17 - 23 - 31- 55 - 78  - HEPSİ AYNI NUMARALAR.

BRAKİYAL PLEKSUS

5 kök, 17 kasları innerve eden 17 dal (3 gövde, 6 bölüm, 3 kord ve 5 uzantı) haline gelir.

Rahman Suresi/Bölümü: (Rahman = Yaratıcı)

Yukarıda saydığımız sinir sistemimizdeki sayıların tamamı Rahman Suresi'nde kodlanmıştır: Bu surede tekrar içermeyen ilk 12 ayetten sonra 13. ayet 31 defa tekrarlanmaktadır  .  Bu 31 tekrar eden ayet 5 grupta toplanmıştır . Bu beş grupta yer alan ayet numaraları şu şekildedir:  1 – 2 – 3 – 8 – 17. En büyük grup 17 ayetten   oluşmaktadır  .   Tekrar eden ayetlerin 23'ünde  tek ayet numarası , 8'inde ise çift ayet numarası bulunmaktadır.  Ve son olarak sure/sûre sayısı 55 olup ,   bu suredeki  toplam ayet sayısı 78'dir.   

Pleksus, insan vücudunda kesişen sinirler, kan damarları veya lenf damarları demetidir. Bu demetler tipik olarak aynı anatomik bölgeden kaynaklanır ve vücudun belirli bölgelerine hizmet eder. Bir pleksus oluşturan sinir demetleri ağrı, sıcaklık ve basınç hakkındaki bilgileri beyninize iletir.

“Brakiyal Pleksus” https://www.physic-pedia.com/Brachial_plexus
 
 

 

Periferik Sinir Sisteminin ilk kısmı olan Kranial Sinirlerden toplam 55 sinir bulunmaktadır.

3

1

ilk gruplama (1 tek ayet)

Periferik Sinirler yapısal olarak tek bir varlıktır: beynimizi vücudumuza bağlarlar. Ayrıca "omurgamız" tek bir varlıktır.

4

2

ikinci gruplama (2 ayet)

Çevresel Sinir Sistemi 2 gruptan oluşur: Baş (Kafatası) ve Omurga (Omurga).
Onlar da "omurgamızdan" sağa ve sola doğru çiftler halinde, yani çiftler halinde çıkarlar.

5

3

Üçüncü Gruplandırma (3 ayet)

Periferik Sistemde 3 tip sinir vardır: Duyusal, Otonom ve Motor

6

8

Dördüncü Gruplama (8 ayet)

Omurgadan çıkan birinci grup sinirlerin sayısı 8'dir.

7

17

Beşinci Grup (17 ayet)

Omurgadan yayılan ilk sinir demetinden (Brachial Plexus) toplam 17 sinir çıkar.

8

5

Gruplama sayısı (5 grup)

Hem Omurgalar hem de Sinir Paketleri 5 Gruptur.
Brakiyal Pleksus grubu omurgadan çıkan 5 sinirden oluşur.

9

31

Toplam Tekrar Ayet Sayısı 31

Omurgadan vücudumuza kadar 31 çift sinir uzanır (OMURGA SİNİRLERİ)

10

12

Tekrarı Olmayan İlk 12 Ayet

Beynimizden başımıza yayılan ilk sinirlerin (KRANİAL SİNİRLER) sayısı 12'dir.

11

13

Tekrarlanan 13. Ayetin İlk Numarası (Başlangıç)

Omurilik sinirleri 13. sinirden başlar

12

23

Tekrar-Ayet numarası sadece 23 adet

İnsanın Kodu, kadın ve erkek üreme hücrelerindeki kromozom sayısı (2x23=46)

İnsan Sinir Sistemi 1 tek bir sistem/yapıdır. Kranial (Baş) ve Spinal (Omurga) olarak   2’ye ayrılır . Omurgadan yayılan sinirler vücudumuzun 3 ana bölümünü kontrol eder: Kollar, Bacaklar ve Ana Gövde. Ayrıca  Periferik sinir sisteminde  3 tip periferik sinir vardır : Duyusal, Otonom ve Motor.
31 çift sinirden oluşan Omurilik Sinir Sistemi,
boynu, omuzu, kolu, eli ve daha fazlasını innerve eden, C1'den C8'e kadar etiketlenmiş 5 pleksus (yukarıda açıklanan pleksus)  8
çift omurilik sinirinden oluşur. Sinir sistemindeki ilk 12 sinir kafamızdaki Kranial Sinirlerdir.   Daha sonra 
13. sinirden başlayarak “omurga”dan toplam 31 sinir çıkar (13. ayetten itibaren 31 tekrar).
İnsan vücudundaki en kompleks olan "Brakiyal Pleksus" boynumuza, omuzlarımıza, kollarımıza ve ellerimize yayılan 17 siniri oluşturur. İnsan kod numarası 2 x 23
= 46 olan kromozom sayısıdır. 23'ü erkekte, 23'ü kadında olmak üzere tek sayıda kromozomdan oluşurlar . Omurga grubumuzdan 31 çift sinir dallanıp filizlenerek toplamda 2x39 = 78 siniri oluşturur ve vücudumuzun her tarafına yayılır.

Kuran insanlık için yazılmıştır ve tüm evren insanın imtihan/sınav olimpiyat alanıdır. Et ve kemik bedenimizdeki gerçek "İnsan", beyin ve omurilikten yani Merkezi Sinir Sisteminden oluşur. Şimdi resim ve diyagramlarla tüm sinir sistemimize bir göz atalım.

 Hatırlamak gerekirse: İnsan sinir sistemi 43 ana sinirden oluşur.
 Bunlardan ilk 12'si kafamızdaki "kranial" sinirlerdir. (İlk 12 Ayet) 

 Yukarıdaki linkte ilk 12 ayetin beynimizle ilişkisi anlatılmış, aşağıda ise kısa bir bölüm anlatılmıştır. Resimde ayrıca 12 kranial siniri de görebilirsiniz. Bunlar elbette görme, duyma, tatma, koklama ve yüz, gözler, çene gibi kafa kaslarımızın diğer kısımlarıyla ilgilidir. Bunların hepsi "duyu" ve "bir" fiiline karşılık gelen "tat" kelimesine gelir. Kodlamada tekrarlanan ayetlerden biri de "zevk"tir.

 Sonraki 31 tekrar ayeti ve omurgadan çıkıp vücuda yayılan 31 çift sinir: Omurilik sinirleri, omurilikten çıkarak vücudun geri kalanını innerve eder. Bu karmaşık sinir ağları, beynin deriden duyusal girdiler almasını ve kas hareketleri için motor kontrolleri göndermesini sağlar. En üst sırada, Servikal omurgada boyun, omuz, kol, el ve daha fazlasını innerve eden, C1'den C8'e kadar etiketlenmiş sekiz çift omurilik siniri bulunur.

İnsan omurgasının 5 bölümü vardır: Servikal(7), Torasik(12), Lomber(5), Sakral(5) ve Kuyruk(1)

 Spinal Pleksuslar (demetler/demetler) 
1. Servikal pleksus - baş, boyun ve omuzlara hizmet eder
2. Brakiyal pleksus -  göğse, omuzlara, kollara ve ellere hizmet  eder 3. Lomber pleksus -  sırt, karın, kasık, uyluk, diz ve ellere hizmet eder  buzağılar 4. Sakral pleksus -  pelvise, kalçalara, cinsel organlara, uyluklara, baldırlara ve ayaklara hizmet eder  5. Koksigeal pleksus - kuyruk sokumunda küçük bir alana hizmet eder


 Bir tanesinde 17 tane bulunduğunu daha önce belirttiğimiz bu 5 omurilik pleksusundan vücudumuza yayılmış toplam 39 sinir bulunmaktadır. (Lütfen yazının sonundaki nota bakınız).

Pleksus Adı

servikal pleksus

brakiyal pleksus

lomber pleksus 

sakral pleksus

Koksigeal pleksus

Toplam

Yayılan Sinir Sayısı

6

17

7

7

2

39

Sonraki 31 tekrar ayeti ve omurgadan çıkıp vücuda yayılan 31 çift sinir:

 Omurganın 5 Bölümü


İnanan veya inanmayan ama Kuran'ı doğru anlamak isteyenler; Lütfen bir an için gelenekten, egoizmden ve cehaletten beslenen günümüzün dini uygulamalarını bir  kenara bırakın ve Kitap-Kuran'ın anlattıklarının "BİLİMSEL TEMELLERİ" üzerinde odaklanmaya çalışın.

Bunun için yapmamız gereken şeylerden biri de Kur'an'da müteşabih olarak adlandırılan ve bilimsel gerçeklerin mecazi benzetmeleriyle verilen ayetlerin bilimsel karşılıklarını bulmaktır. Bu ayetler, METAFORİK-ANALOJİK karşılıklarıyla birlikte, evrenin, dünyanın ve insanın yapısı ve yaratılışı hakkındaki bilimsel gerçekleri "kıyasla", yani "teşbih veya mecaz sanatıyla" çok açık bir şekilde bizlere göstermektedir. Bu benzetmeyle bir ayette birden fazla bilimsel konu aynı anda yer alabilir: insan, evren, dünya. 

+++++++++

KRANYAL SİNİRLER

BÖLÜM KAMER=AY. 12 KRANYAL SİNİR, 55 İNNERVASYON: 12 TEKRAR EDİLEN CÜMLE, TOPLAM 55 AYET

KAMER SURESİ/BÖLÜMÜNDE "AY PARTILMIŞTIR" NE ANLAMA GELİR?

İLK AYET "AY PARTILMIŞTIR" DİYOR VE "AY" AŞAĞIDA GÖRECEĞİNİZ GİBİ ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİDİR. MERKEZİ SİSTEM "GÜNEŞ" VE BÜTÜN BEDEN/ET "TOPRAK/YER"DİR

AŞAĞIDA RENKLİ OLAN "KARIŞIK BELİRTİLMİŞ, TEKRARLANAN İFADELER İÇEREN 12 AYET" NEYİ BİLGİLENDİRMEKTEDİR? 

Aşağıdaki yapıya sahibiz, her renk farklı bir tekrar eden cümledir ve gri renkli "aaaaaa" tekrar eden cümlelere eklenen ancak kendini tekrar etmeyen cümlelerdir. Ayetlerin dördünde tek bir tekrar eden ifade var, yine dört ayette tekrarlanmayan ifadeler var. Bunlardan sekizinin ya iki tekrarı ya da bir tekrarı ile tekrarı olmayan cümlesi var. Çünkü kranial sinirlerden 4'ü görme, duyma, koku ve tat için çift halinde bulunurken, tekrarlanmayanlar dokunma, ısı, ağrı vb. için diğer bölgelere dağılmış olan sinirleri temsil eder. 6 sarı, 4 mavi, 4 yeşil, 2 kırmızı ve 5 gri (tekrarlanmayan, 37. ayette 2 adet cümle vardır)

Tekrarlanan cümle içeren ayet sayısı: 12
Tekrarlanan kelime sayısı: 4 Tekrarlanan
, tekrarlanmayan kelime içeren ayetlerde: 5
Ayet numarasına göre gruplandırma: 7 grup, 15-16-17-18, sonra 21-22, sonra 30, sonra 32, sonra 37, sonra 39-40 ve son olarak 51. Bir dörtlü, iki çiftler ve 4 tekler grubu.

Ayetlerde tekrarlanan ifadeleri inceleyelim, 12 tekrarlı ayet, toplam 55 ayet ve yanına Kranial/Beyin sinirlerinin sayısını ve dağılımını yazalım.

1 BÖLÜM/SURESİ, 12 TEKRAR: 12 KAFATASI/BAŞ SİNİR,
TOPLAM 55 AYET: 12 SATIRDAN YAYILAN TOPLAM LİMİT SAYISI
DÖRT FARKLI SÖZ VE Bunlarla İlgili Dört Farklı Söz: 5 Duyu, Görme - İşitme - Tat - İşitme - Dokunma/ DİĞER DUYGULAR

AŞAĞIDA DETAYLI İNCELEYECEĞİZ ANCAK ÖNCE Toplamda 12 Ayet İçerisinde 4 Farklı İfade Görüyoruz. BU 12 AYETTE ayrıca tekrarlanmayan dört farklı ifade bulunmaktadır.

1) 6 TEKRAR Cümlesi SARI: 6 GÖZLERE GİDEN SİNİR
2) 4 TEKRAR Cümlesi MAVİ: 4 KULağa GİDEN SİNİR
3) 4 TEKRAR Cümlesi YEŞİL: 4 DİL SİNİR
4) 2 TEKRAR Cümlesi KIRMIZI: 2 BURNA SİNİR
5) 4 FARKLI CÜMLE "aaa" BEYAZ: DOKUNMA + YÜZ VE İÇ VÜCUT SİNİRLERİ

TAM 5 DUYU - BEŞ FARKLI İfade

BÖLÜMDE BU SİNİRLERLE İLGİLİ KELİMELER:
GÖRME, GÖZ/GÖRME, BAKMA, IŞIK
ÇAĞIRMA/GÖSTERME, İŞİTME
TAT
DİĞER: ATEŞ/SICAKLIK, DOKUNMA, HAREKET,

BU GRUPLAMALARDAN/KODLAMALARDAN ELDE ETTİĞİMİZ ŞEMAYA BAKALIM VE SİNİR SİSTEMİ ŞEMASI İLE (KOLAY BAŞVURU İÇİN ALTTA KOPYALANMIŞTIR) KARŞILAŞTIRALIM.


 

Lütfen çok dikkatli bir şekilde kontrol edip analiz edin ve aşağıda açıklanan adamı bulmaya çalışın:

74 MÜDDESSİR SURESİ'NİN 11-26. AYETLERİNDE "İNATÇI, KİBİRLİ, İNKARCI" OLARAK TANIMLANAN O ADAM KİMDİR? HESAP YAPIYOR, KENDİNE SUNULAN BAZI DELİLLERİ ANALİZ EDİYOR HATA BULAMIYOR AMA KIZIYOR VE HALA İNANAMIYOR? ÖNÜNDEKİ DELİLLERİ ÇÜRÜTEMEDİĞİ İÇİN SIZLANIYOR. KENDİ KİBİRİNİN KURBANI OLDUĞU İÇİN İNANMAMAYA DEVAM EDİYOR. MUHTEMELEN O, MUSA'NIN FIRAVUNUDUR, DEĞİL Mİ? ANALİZ/HESAPLAMA YAPMASI VE HER ZAMAN DOĞRU OLDUĞUNU GÖRMESİ İÇİN KENDİNE BAZI MATEMATİKSEL DELİLLER VERİLMİŞ OLMALIDIR. TEKRAR VE TEKRAR, HER ZAMAN DOĞRU, GERÇEK OLDUĞU ORTAYA ÇIKIYOR AMA BİR TÜRLÜ KABUL ETMİYOR.

74:18  Düşündü ve analiz etti.
74:19  Yaptığı analizden dolayı yazıklar olsun ona.
74:20  O halde yaptığı analizden dolayı yazıklar olsun ona.
74:21  Sonra baktı.
74:22  Sonra kaşlarını çattı ve kaşlarını çattı.
74:23  Sonra kibirlenerek yüz çevirdi.
74:24  "Bu, (eski) etkileyici bir büyüden başka bir şey değildir" dedi.
74:25  "Bu, bir insanın sözlerinden başka bir şey değildir."

TIP FAKÜLTESİ PROF. VE ÖĞRENCİLERİNİN DETAYLI KONUYU ÖĞRETİRKEN VE ÇALIŞIRKEN YAPTIĞI GİBİ, BUNLARI FARKLI RENKLENDİRDİM.

EMBRİYO, ÜÇÜNCÜ HAFTA, TEK KATMANLI "EPIBLAST" PLAK ÜÇ KATMANLI DİSK'E DÖNÜŞÜYOR: BU TEK KATMAN ÜÇ KATMANLIĞA VE SONRA BÜTÜN BİR İNSANA GELİŞECEKTİR.

ÜÇLÜ DİSK = İNSAN = BEYİN + SİNİR SİSTEMİ + VÜCUT == GÜNEŞ + AY + TOPRAK.
"HEPİMİZ BİRİZ, ONLARI AYRIYORUZ"

EMBRİYO, DÖRDÜNCÜ HAFTA: ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİ, ZAMANI ZAMANINDA MERKEZİ SİNİR SİSTEMİNDEN AYRILIR. "AY AYRILMASI", sinir sisteminin ikiye bölünmesi ve Çevresel Sinir Sisteminin bölünerek Kranial ve Omurilik Sinirlerini oluşturmaya başlaması anlamına gelir.

AY, GÜNEŞ'TEN DÜNYA'YA GELEN IŞIĞI YANSITTIĞI İÇİN AY'I GÖREBİLİRİZ. GÜNEŞ-AY-YERYÜZÜ ARASINDA MÜKEMMEL BİR MATEMATİKSEL İLİŞKİ VARDIR.

Kranial/Baş ve Spinal/Vertebral sinirlerden oluşan Çevresel Sinir Sistemimiz (P-NS), tıpkı Merkezi Sinir Sistemi (C-NS) olan beynimiz ile tüm vücudumuz arasındaki yansıtıcıdır. ay güneşi yansıtır; BEYNİMİZDEN VÜCUDUMUZA KOMUTLARI/SİNYALLERİ YANSITIR. AYRICA VÜCUDUMUZDA OLUYOR OLANLARI BEYNİMİZE BİLDİRİR.

GÜNEŞ = C-NS AY = P-NS DÜNYA = Tüm vücut (özellikle kafatası, BEYİN DİNLENME YERİ, EV - YÜKSELTİLMİŞ ÇATI/TAVAN= KAFATASI ÜSTÜ, BEYİN KORTEKS= GÜZEL YAPILMIŞ EV, BEYTÜL MAMUR )

İNSAN KAFATASI NEDEN TEK "YÜKSELTİLMİŞ KAFATASI"DIR?

BEYNİMİZ, ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİ VE VÜCUDUMUZ ARASINDA MÜKEMMEL BİR İLETİŞİM, MATEMATİKSEL BÜTÜNLÜK VARDIR.

Aşağıda bu açıklamaların doğru olduğunu kendi gözlerinizle göreceksiniz.

AÇIKLAMAYI OKUYUNCA NET BİR ŞEKİLDE GÖRECEKSİNİZ AMA SİNİR SİSTEMİNİ KODLAYAN BİR SÜREYİ BİRİSİ SİZE GÖSTERİNCEYE KADAR KOLAY ANLANABİLECEĞİNİ KİMSE BEKLEMEMELİ. 

Konumuz "nöroloji" ama ben embriyolojiyle, daha derinden, birkaç hücreden oluşan başlangıç ​​durumumuzdan başlayacağım.

EMBRİYOLOJİ: RESİMDEKİ PLAKIN ADI EPIBLAST'tır. İNSAN OLMAMIZ İÇİN İHTİYACIMIZ OLAN HER ŞEYİ SAĞLAYACAK "ARZ/ARZ/TOPRAK" BUDUR . ÜÇ KATMAN VE GÜVENLİ ADIMLARLA BİR KABLO OLUŞTURULACAKTIR:
EKTODERM, MESODERM, ENDODERM VE NOTOKORD.

EKTODERM SİNİR SİSTEMİNİ OLUŞTURACAK (MERKEZ VE ÇEVRE)

MEZODERM, KAS HÜCRELERİ VE BAĞ DOKUSU

ENDODERM İÇ ORGANLAR, uzuvlar vb. OLACAKTIR.

NOTOKORD OMURGA/VERTEBRAL YAPISINI OLUŞTURACAK

 

AÇIKLAMALARIMA BİYOLOJİK AÇIDAN BAKTIĞIMDA BÖLÜMLERİN SIRALANMASI BİLE TESADÜFTEN DAHA FAZLASIDIR:

53 NECM : YILDIZ = NÖRON = BEYİN MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ
54 KAMER : AY = Omurga+Baş ÇEVRE SİNİR SİSTEMİ – KRANYAL/ BAŞ BÖLÜMÜ
55 Rahman : YARATICI = Omurga+Baş ÇEVRE SİNİR SİSTEMİ – Omurga/OMURGA BÖLÜMÜ

 GÜNEŞ: MERKEZİ SİNİR SİSTEMİ, BEYİN VE OMURİLİK
AY: ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİ KRANYAL (BAŞ) VE OMURGA SİNİRLERİ
ARZ/YER/DÜNYA: BÜTÜN ET, KEMİK DERİ VÜCUT VE BEYNİN EVİ= KAFATASI, 

YER/ARZ VE GÖKLER BİR OLDU, SONRA ONLARI AYIRDIK: 1 KATMAN ÜÇ GERÇEK FORMA AYRILMIŞTIR
EVREN = İNSAN İÇİN DOĞRU

Bu üçlü "trilaminar embriyonik disk" plakasının, çocukların oyun hamuruyla nasıl geliştiğini görelim.


AY(IS) AYRILMASI: ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİMİZ MERKEZİ SİNİR SİSTEMİNDEN AYRILIR
AY(IS) AYRILMASI: ÇEVRESEL SİSTEM İKİYE AYRILIR: KRANYAL VE SPİNAL

 Girişte belirttiğimiz rakamlara tekrar bakalım:

Tekrarlanan cümle içeren ayet sayısı: 12
Tekrarlanan kelime sayısı: 4 Tekrarlanan
, tekrarlanmayan kelime içeren ayetlerde: 5
Ayet numarasına göre gruplandırma: 7 grup, 15-16-17-18, sonra 21-22, sonra 30, sonra 32, sonra 37, sonra 39-40 ve son olarak 51. Bir dörtlü, iki çiftler ve 4 tekler grubu.

Öncelikle neden 7 grup oluşturuldu? Çünkü Çevresel sinir sistemimiz tüm vücudumuzu yani 7 bölgeyi kapsar: Baş-Boyun-Sağ Kol-Sol Kol-Ana Vücut-Sağ Bacak-Sol Bacak.


Bu sure, "çevresel sinir sistemini" oluşturan iki bölümden ilki olan Kranial/Beyin sinirlerini kodlar. Başımız 5 duyumuzun bir arada olduğu tek organdır.

SURE KAMER'İN TEKRARLARINDAN İNSANIN 5 DUYU ŞEMASINA

(BAZI TABLOLAR/GRAFİKLER İNGİLİZCE DEĞİL ANCAK BU AÇIKLAMALARIN ANLAŞILMASINA ENGEL DEĞİL, UMARIM YAKINDA İNGİLİZCE YENİLENECEKTİR)

12 KRANYAL SİNİRLER 

Şekilde görüldüğü gibi kranial/kraniyal sinirler öncelikle başımıza, boynumuza ve iç organlarımıza dağılmıştır.

EVET, BAŞIMIZ DAHİL BOYUN VE İÇ ORGANLAR.

Çevresel sinir sistemi ikiye ayrılır; birincisi burada tanımladığımız ilk 12 sinir olan Kranial/Serebral sinirlerdir. İkinci bölüm ise 13 ile 43 arasında yer alan 31 omur siniridir. Bu ikinci bölüm Rahman Suresi'nde takip eden 55. surenin 13. ayetinden başlayarak tekrar eden 31 ayet ile kodlanmış olup, yine Rahman Suresi'nin oluşturduğu 10 farklı sayı ile detaylandırılmıştır. bu tekrarlar. Buradan okuyabilirsiniz. <==>

Önceki sure, NECM, "beynimizi anlatır". Necm için ayrı bir yazı yazmadım ama bunu yeterince gösteren bilgiyi bu yazıda okuyabilirsiniz ==> "Vahiy Anatomisi -1- Görsel Vahiy "

GÜNEŞ YAYAR - AY YANSITIR - TOPRAK TÜM BESİNLERİ SAĞLAR / SAĞLAR

KAMER = AY = ÇEVRESEL SİNİR SİSTEMİ

Elimden geldiğince basitleştirmeye çalıştım, umarım anlaşılır olmuştur. Birbirini takip eden üç surenin ilkinde "beyin" anlatılacak, bir sonraki surede ayrılan kısmın (KRANİYAL) ilk bölümü "beyin PNS=AY bölünmüştür" denilerek detaylandırılacak ve gösterilecektir. Devam eden surenin ikinci bölümünde ayrılan kısım (OMURİK) rakamlarla detaylandırılacaktır. Tüm "Sinir Sistemi" için ardı ardına üç bölüm halinde yapılan böyle bir kodlamanın uydurma olduğunu söyleyenler de, tesadüf olduğunu söyleyenler de olacaktır. Umarım inananlar olur.

74 MÜDDESSİR SURESİ'NİN 11-26. AYETLERİNDE "İNATÇI, KİBİRLİ, İNKARCI" OLARAK TANIMLANAN O ADAM KİMDİR? HESAP YAPIYOR, KENDİNE SUNULAN BAZI DELİLLERİ ANALİZ EDİYOR HATA BULAMIYOR AMA KIZIYOR VE HALA İNANAMIYOR? ÖNÜNDEKİ DELİLLERİ ÇÜRÜTEMEDİĞİ İÇİN SIZLANIYOR. KENDİ KİBİRİNİN KURBANI OLDUĞU İÇİN İNANMAMAYA DEVAM EDİYOR. MUHTEMELEN O, MUSA'NIN FIRAVUNUDUR, DEĞİL Mİ? ANALİZ/HESAPLAMA YAPMASI VE HER ZAMAN DOĞRU OLDUĞUNU GÖRMESİ İÇİN KENDİNE BAZI MATEMATİKSEL DELİLLER VERİLMİŞ OLMALIDIR. TEKRAR VE TEKRAR, HER ZAMAN DOĞRU, GERÇEK OLDUĞU ORTAYA ÇIKIYOR AMA BİR TÜRLÜ KABUL ETMİYOR.

 

Şimdi çok dikkatli okuyun: Embriyonun suyla beslenmesi ve bölünerek çoğalması sırasında embriyonik büyüme, gelişme ve evrimdeki olaylar. Su/sıvı ile beslenerek tek bir tabak yayılır, çoğalır ve başka hücrelere (tanelere) bölünen hücreler farklı doku ve organlara dönüşür. Önce bir tomurcuk gibi, daha sonra büyüyüp olgunlaşırlar ve el, kol, ayak, bacak, göz ve kulak şeklinde çiftler halinde olgun meyvelere dönüşürler.

Kur'an-ı Kerim'de de tüm bu olaylar farklı sure ve ayetlerde ve doğru sırayla şöyle anlatılmaktadır: "Biz suyu döktük ve döktük, Biz yeri yaydık ve yaydık, Yeryüzünü parçaladık ve böldük, her çeşitten yarattık. ondan çiftleşmiş meyveler var. Onlara tomurcuk halindeyken bakın, olgunlaştığında görün." "ARZ"ı toprak sanıyorlar, elma, armut gibi meyveleri düşünüyorlar. 

SUYU DÖKTÜK DE DÖKTÜK
Embriyo nasıl beslenir? Su ile. Amniyotik su, gelişim sırasında embriyo ve fetüsü çevreler ve çok sayıda işlevi vardır. Rahimdeki fiziksel travma durumunda fetüsü korur. Amniyotik sıvı aynı zamanda doğal antibakteriyel özellikleri nedeniyle fetüsün bulaşıcı ajanlardan korunmasına da yardımcı olur. Ayrıca fetus için anneye ait proteinler, elektrolitler, immünoglobulinler ve vitaminler içeren bir sıvı ve besin deposu görevi görür. Kas-iskelet sistemi, gastrointestinal sistem ve pulmoner sistem gibi fetal organların normal gelişimini ve büyümesini sağlamak için gerekli sıvı, alan ve büyüme faktörlerini sağlar. Embriyo ayrıca plasenta adı verilen özel bir doku yardımıyla annenin kanından besin alır. Anneden embriyoya glikoz, oksijen ve diğer besin maddelerinin difüzyonu için geniş bir yüzey alanı sağlayan, rahim duvarına gömülü bir disktir.

LEVHAYI/ZEMİNİ AYIRDIK VE AYIRDIK. BÖLDÜK VE PAYLAŞTIK. TAHILLARI filizlendirdik
  

TOMURCUK OLDUĞUNDA, OLGUNLAŞTIĞINDA VE MEYVE AÇTIĞINDA BAKIN ŞUNLARA


HER MEYVEDEN ÇİFTLER YARATTIK: SAĞ VE SOL TAM SİMETRİK, HERŞEY İKİLİ/ÇİFT.

+ + + + + +
Bu sayfada bir sorun (hacker)  nedeniyle malesef yazılar doğru şekilde görüntülenmeyebilir. Sayfa yeniden düzenleninceye kadar  İngilizce olarak yazdığım sayfasına ulaşarak, google "Türkçe'ye tercüme et" seçeneğiyle okuyabilirsiniz. Bunun için lütfen sağ taraftaki menüden" CHALLENGING ATHEISM: QUESTIONS TO BE ANSWERED yazısını seçiniz veya lütfen burayı tıklayınız. Teşekkürler.

 

+ + + + + +

Kalbimizle vücudumuz arasındaki bağlantıyı sağlayan 7 kapı vardır: Kalbimize kan getiren 5 Damar ve kalbimizden vücudumuza gönderen 2 Damar:
2 Kanı Dışarı Gönderen Atardamar, Akciğer Atardamarı kirli kanı akciğerlere gönderir. Aort vücuda temiz kan gönderir.
Dış Kanı Getiren 5 Damar (damar): 1 Vena Cava ve 4 Pulmoner Ven

2 giden ve 7 gelen damar/kapı ile birlikte sureyle ilgili bir cümleyi hatırlayalım: İlgili ayetin başında tekrarlanmayan 7 cümleyi "X" olarak işaretlemiştim. Tablolarda görüldüğü gibi bunlardan 5'i bir cümleyle tekrarlanıyor (106, 124, 142, 161, 177 ayet), diğer 2'si ise başka bir tekrarlanan cümleyle birlikte (139 ve 158 ayet).

Böylece (106, 124, 142, 161, 177) ayetler, kanı kalbe getiren 5 damara ve kanın geldiği "kulak kepçesine" karşılık gelmektedir. (139 ve 158) ayetleri ise kan taşıyan iki atardamar olan Aort ve Akciğer Atardamarı ile karıncıkları ifade etmektedir.

5+2 kalp bağlantıları da birebir eşleşir.

                                                     Kalbimiz dünya ve güneşle birebir uyum içerisindedir ve bu sadece insan kalbi için geçerlidir. Dünyanın kendi etrafında ve güneş etrafında dönüşünü bölerek 1 saniyeye iniyoruz. Kalbimiz saniyede bir atar ve Kuran, kalbi şifrelediği Şuara Suresi'nde 1 saniyeden 1 yıla kadar tüm zaman dilimlerini bir arada sunar.

Kuran'da onaylanacak son bir sayı kaldı: 40

Kalbimizin saniyede bir kez atmasından, dünyanın güneş etrafında bir devrim yaptığı 1 yıla, insanın olgunlaşma çağı olan 40 yıla kadar tüm zaman dilimlerini gördük. Peki bulduğumuz tüm bu sayıları toplarsak özel bir sayı mı elde ederiz?

 
YİNE TOPLAM AYET SAYISINI ALDIK: 227

Oluşturma ve Çalıştırma. Kalp hakkında şöyle bir şey düşünebiliriz: Hayat dediğimiz süre aslında kalbimize verilen "atım" sayısına göre belirlenir. Ortalama olarak baktığımızda örneğin bir insana doğumdan itibaren 2,2 milyar atışlık kalp verilirse o kişi 70 yıl yaşayacaktır. Daha önceki yazılarımda defalarca gösterdiğim gibi; Kur'an insanı anlatırken aynı zamanda evreni de anlatır ya da evreni anlatırken aynı zamanda insanı da anlatır ve Kur'an'ın kendisi de aynı şekilde yapılandırılmıştır.

Bu kadar delili bir anda görmek tarafsız ve makul bir insan için yeterli olmalıdır. Matematik ve anatomi karşısında kibir ve inatçılığın kırılması gerekir ama insan "tartışmayı, tartışmayı ve inatçı olmayı seven bir türdür. Karar herkesin kendi meselesidir."

Vücudun saati olarak adlandırılan sirkadiyen ritim, 24 saatlik bir döngü boyunca kimyasal ve hormonal üretimi ve metabolizmayı düzenler.

Sirkadiyen ritim terimini ilk kullanan Franz Halberg'di. Halberg'in Latince circa sözcüğünden türettiği bu sözcük, biyolojik bir terim olarak dünyevi ritim anlamına gelir.

Görsel katkılarımıza devam edeceğiz.

Bu anatomik ve matematiksel detayların ardından tekrar eden 39 ayetin kitapta ilk geçtiği sıraya göre gruplandırılmasını şu şekilde düzenleyelim. Daha sonra ortaya çıkan şekilleri görelim. Kalp şeklini en başından itibaren resmin üzerine yerleştirdim. Bu orijinal sıralamadan kalp fonksiyonlarına ulaşacağız ama önce simetrik olarak ele alalım, çünkü tüm gelişmiş canlılar gibi insan da simetrik bir yapıda yaratılmıştır. Bu ayetlerde tekrarlanmayan ifadelerimiz, kalbimizin anatomik yapısından ayrıdır ama her halükarda elbette kalple ilgili/bağlantılı oluşumlardır; Bu nedenle 7 cümleyi eklemeyi unutmamalıyız.


ŞİMDİ BU YAPIMI AMELİYAT MASASINA YERLEŞTİRELİM VE GRUPLAMA BLOKLARINA GÖRE RENKLENDİRELİM: 1'den 15'e kadar gruplandırılmış 39 ayet, her grupta 1'den 5'e kadar ayet sayısı ve ayrıca tekrar içermeyen ekli 7 cümle. . Sayısal denklemimize yapısal olarak da bakalım.Gruplamayı ve simetriyi bozmadan, bunları kalbimizde olması gerektiği gibi simetrik olarak yapılandıralım. Bunlardan iki tanesi bizim Nöral Sinir NOD'larımızdır. 7 farklı cümleyi kalbimizin giriş-çıkış kapısı olarak doğru yerlere yerleştirelim ve sonra birleştirelim.
 

Her birine isim verelim ve kalplerimizin resimleriyle tanıyalım/hatırlayalım.

Not: Sol resmin sol üst kısmındaki sol damarlar ve sağ üstteki sağ damarlar aynı odadan, sol atriyumdan kaynaklanır: ikisi sağa, ikisi de sol akciğere bağlanır. Sol atriyumun arkadan görünüşünü veren resimde bunu fark edeceksiniz.
   

Soldaki resimde sol kulakçığa giren 4 ayrı akciğer toplardamarını ve sağ kulakçığa giden VENA CAVA adı verilen toplardamarın üst ve alt girişlerini görebilirsiniz. Sağdaki resimde SA ve AV Sinir Düğümlerini (Sinir Düğümleri) görebilirsiniz.

İKİ MAVİ BLOĞUMUZUN SİNİR DÜĞÜMLERİ OLDUĞUNU UNUTMAYIN.

 

Kalp EKG grafiğini görmeyen yoktur. Hatırlayacak mıyız? Sağlıklı bir kalbin bilimsel açıdan nasıl incelendiğine bir göz atalım.

Uzun QT Sendromu Bilgi Tabanı: Tanı ve Değerlendirme: Elektrokardiyogram SinusRhythmLabels.svg

 

Yukarıda EKG görüntüsünü paylaştıktan sonra artık kalbimizin elektriksel çalışmasını (EKG) ve kan pompalamasını görmenin zamanı geldi diye düşünüyorum.

Kalp atışımızla kalbimiz genişler ve daralır. Kalbimiz kan POMPAlaması ile ŞİŞER ve SÖNER. Şimdi biz de aynısını yapacağız, ŞUARA'da tekrarlarla oluşturulan blok gruplama grafiğini hiç bozmadan, bu elektriksel döngüyü sağlayan/oluşturan sinir düğümlerine dayalı işleyen YAPIMIZI POMPAlayıp şişirelim ve nasıl görüneceğine aşağıda bakalım.

 

 

ŞİMDİ KALBİMİZ ATARKEN NE OLDUĞUNA KURAN GRAFİĞİ İLE BAKABİLİYORUZ.

 

Aşağıda haritamızda bulduğumuz EKG'miz, sağda ise Kardiyologlar tarafından kaydedilen sağlıklı EKG Grafiği bulunmaktadır.ALTTA SOLDAKİ ÇİZİM TIP DERS KİTAPLARINDAN ALINMIŞTIR. SAĞDAKİNDEN FARKI VAR MI?Gruplama düzenini bozmadan tüm bu yapılara ulaşabileceğimizi söyledim:

ORİJİNAL DİZİNİ HATIRLAYIN: 2 - 2 - 2 - 5 - 2 - 4 - 1 - 2 - 4 - 1 - 2 - 4 - 2 - 4 - 2


BELKİ FARK ETMEDİNİZ; ORİJİNAL DİZİNİN KENDİSİ BELİRLİ SİMETRİYE SAHİP GRUPLANMALARI ZATEN ORTAYA ÇIKARIR; 2-2-2-5-2 - 4-1-2 - 4-1-2 - 4-2 - 4-2

Lütfen çok dikkatli bir şekilde kontrol edip analiz edin ve aşağıda betimlenen adamı bulmaya çalışın:

74 MÜDDESSİR SURESİ'NİN 11-26. AYETLERİNDE "İNATÇI, KİBİR, İNKARCI" OLARAK TANIMLANAN O ADAM KİMDİR? HESAP YAPIYOR, KENDİNE SUNULAN BAZI DELİLLERİ ANALİZ EDİYOR AMA KIZIYOR VE HALA İNANAMIYOR MU? ÖNÜNDEKİ DELİLLERİ İSPAT ETMEDİĞİ İÇİN SIZIYOR. KENDİ GURURUNUN (KIBIR) KURBANI OLDUĞU İÇİN İNANMAMAYA DEVAM EDER. MUHTEMELEN O, MUSA'NIN/MUSA'NIN FIRAVUNU/FIRAUNUDUR, DEĞİL Mİ? BELKİ O SENİNDİR! ANALİZ/HESAPLAMA YAPMASI VE HER ZAMAN DOĞRU OLDUĞUNU GÖRMESİ İÇİN KENDİNE BAZI MATEMATİKSEL DELİLLER VERİLMELİDİR. Defalarca tekrarlıyor, HER ZAMAN DOĞRU, GERÇEK ÇIKIYOR.

Bazıları için her şey tesadüftür. Başta bilim adamları olmak üzere bazılarına göre "tesadüf diye bir şey yoktur". Ancak bunu söyleyen "bilim adamları", hem bu yazımda hem de diğer yazılarımda gösterdiğim imkansız bilimsel eşleşmeleri "tesadüf" veya "saçmalık" olarak nitelendirebilirler. Cevabım: Yazıda bilimsel/anatomik ve matematiksel bir hata veya çelişki göremiyorsanız, sizinki "ne korkunç bir çelişki"dir.

Umarım sıkılmamışsındır.

Başka bir yazıdan küçük bir not ekleyerek bitirmek istiyorum: "Kuran'da dikkatimi çeken konular, bilimsel verilerin çok ötesinde bilişsel ve vicdani noktalar içeriyor. Kabaca söylemek gerekirse, Müslümanların yüzde doksan dokuzu Kur'an'ı yaşamıyor." Sadece efsaneleri, masalları ve gelenekleri, Yaratıcının Allah olduğuna inanmanın hiçbir sakıncası olmasa da, onlara Kuran'daki gerçek ifadeleri söylediğinizde, başkalarını şöyle tarif ederek inkar yoluna girerler. "kafir"dirler. Ne olduklarının farkında değillerdir. İnanmayanların (ateist, deist vb.) onlardan farkı yoktur, benzer şeyler söylerler. Kitabı anlamadan, cahilce "masal felsefesi" yaparlar. " (okumak isterseniz ==>"Madem ki Kuran..." .

Kalbinize iyi bakın ve onu dinleyin. Kalbin sana iyiliği öğretecek ve seni barışçıl, yardımsever, hayırsever, adaletli ve adil bir insan olmaya yöneltecektir.

 

SEVGİLER ,

Twitter @asronspace

 ++++++++

Ölüleri Diriltmek: Musa ile Adrenalin Atışı

Ölüleri Diriltmek: Musa'nın adrenalin içeren ilk "Ölü Diriltme" hikayesinin bilimsel doğruluğu

Kalbi duran birine adrenalin iğnesi yaparak onu hayata döndürebileceğimizi biliyoruz. Bu pek çok filme konu olan bir gerçektir. John Travolta'nın başrolde olduğu 1994 yapımı Quentin Tarantino filminden kısa bir sahneyi ekliyorum.

Ucuz Roman | 'Kalbe İğne' on Make a GIF

Yani bu filmdeki gibi olmasa da tarihte bunu ilk uygulayan kişi Hz. Musa'dır. Bunu hiç duydun mu? İlk defa anlatıldığı için duymadınız.Bazı steroidler ve adrenalin enjeksiyonu gibi diğer ilaçlar, ineklerin adrenal bezlerinde bulunan kimyasallar kullanılarak elde edilir: BUZAĞI ADRENAL MEDÜLASINDAN ADRENALİN KAYNAĞI

İneklerden adrenalin temini konusu yüz yılı aşkın süredir bilinmektedir. Hatta 1900'lü yıllarda hem Japonya'da, hem Avrupa'da, hem de Amerika'da bilim çevrelerinde "adrenalin avı" diye adlandırılan bir dönem vardı.

Benzer çalışmalar günümüzde de devam etmektedir. Modern tıp ne kadar gelişmiş olursa olsun hormonlarda başarıya ulaştığını söylemek için henüz çok erken; hala gidilecek uzun bir yol var. 2007'den bir örnek; ABD Ulusal Bilim Akademisi araştırması  https://www.pnas.org/content/104/6/2007  

Yukarıda linkini kopyaladığım araştırmayı ana başlıklarıyla yazıyorum: A) Kromafin hücreleri, hücre içi granüllerde depolanan ve strese tepki olarak salınan, dolaşımdaki adrenalin, noradrenalin ve endorfinlerin ana kaynağıdır. B) SONUÇ: İNEK/BUZAĞI Kromafin Hücreleri (adrenalin) Laboratuvarda Yetişebilir.

Aşağıdaki resim insan böbreklerini ve adrenal bezlerini göstermektedir. Altın sarısı olanlar adrenalin üreten "Adrenalin Bezleri"dir.

  


YÜZEY

BÖLÜM

Adrenalin özütü, kesilen inek ve koyunların adrenal bezlerinden elde edilen bir kimyasaldır. Adrenal bezler bazı hormonlar üretir. İnsanlar özü ilaç olarak kullanırlar. Ağız yoluyla alınabilir, dil altına konulabilir (dil altı olarak kullanılır) veya damarlara enjekte edilebilir (intravenöz).

SAĞLIKLI VE DİNLENEN (SAKİN) İNEK - GÜZEL SARI RENK - BULUN VE KESİN - ANLAŞILMASI ZOR - ONU YENİDEN CANLANDIRMAK İÇİN ÖLÜYE UYGULAYIN. NEREDEYSE BUNU YAPAMAZLAR.
Lütfen bu ifadelere dikkat edin, bunları aşağıda Kuran'da göreceğiz.

Yetişkin ineklerde adrenal bezlerin anatomik konumunun şematik çizimi (boyutlar aşırı temsil edilmiştir). Sağ adrenal bez (sarı), sağ böbrek (noktalı kırmızı çizgi), kaudal vena kava (mavi damarlar) ve karaciğerin (kahverengi çizgi) kavşağında bulunabilir. Sol adrenal bez (parlak yeşil) aortanın ventralinde (pembemsi-kırmızı) ve vena kavanın kaudalindedir. (ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi Ulusal Sağlık Enstitüleri - Yetişkin Holstein-Friesian İneklerde Normal Adrenal Bezlerin Ultrasonografisi: Bir Pilot Çalışma
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7401516/ 

Kuran'da ikinci sırada yer alan BAKARA (İNEK/SIĞIR) SURESİ'nde sağlıklı, sağlıklı ve sakin bir ineğin kesildiği ve sarı böbrek üstü bezlerinin bulunarak kesildiği anlatılmaktadır. O zamanın insanları için kafa karıştırıcı bir durum olduğundan, Musa'dan Allah'tan daha ayrıntılı açıklamalar almasını defalarca isterler. Musa ise bu detayları Yüce Allah'tan alır ve onlara anlatır. Bugüne kadar ayetleri okuyan hiç kimse, ben de dahil, bu yazdıklarım üzerinde düşünmemiştir. Çünkü Kur'an bize pek çok şeyi analojik/alegorik şekilde anlatır, bilimsel gerçekleri kesin benzetmelerle açıklar ve eğer zamanı gelmediyse, kimsenin onları gerçek anlamlarıyla fark etmesi mümkün değildir. Aslında hiçbir şey bulmuyoruz, zamanı gelince bulmamıza izin veriliyor ve bu bir ayette açıkça bildiriliyor: Her şeyin bir zamanı vardır.

Toplamda yedi ayette anlatılan olayları birlikte okuyalım. İlk beş ayet ineğin kesilmesiyle, son iki ayet ise ölünün diriltilmesiyle ilgilidir:

Bakara Suresi 67 - 73 

67- Musa kavmine dediği zaman, Allah size bakara (inek) kesmenizi emrediyor. Onlar da "Ah, sen bizimle eğleniyorsun, dalga mı geçiyorsun?" dediler. Musa şöyle dedi: "Böyle cahillerden olmaktan Allah'a sığınırım." 

68- dediler: "Çağırın bizim için Rabbinize, açıklasın bize o ne ise." Musa dedi ki: "Rabbim diyor ki o ne çok yaşlıdır, ne de çok genç, iki arası kuvvetli bir sığırdır, hadi emrolunduğun şeyi yap." 

69- Dediler ki: "Çağırın bizim için Rabbinize, açıklasın bize onun ne renk olduğunu."  Musa, "Rabbim bakana mutluluk verdiğini söylüyor, saf sarıdır" dedi.

70- Dediler ki: "Rabbinize dua edin de onun ne olduğunu bize açıklasın, çünkü bu bize biraz karışık geldi. Ama  Allah dilerse onu mutlaka bulacağız." dediler.

71- Musa dedi ki: "Rabbim diyor ki, o ne tarlayı süren, ne ekini sulayan, ne salma vurulmuş ve ne de yanık olandır." Ve dediler ki: "İşte şimdi gerçeği ortaya çıkardın." Sonunda onu buldular ve kestiler. Neredeyse bunu yapmayacaklardı.

72- Biliyorsunuz, siz bir zamanlar bir adamı öldürmüş, onun hakkında birbirinizle tartışmış ve onu başından atmıştınız; halbuki Allah, sizin gizlenmiş olduklarınızı açığa çıkaracaktı..

73- bu yüzden dedik: vurun ona (ölüye) onun bir parçasıyla. Allah  ölüleri işte  böyle diriltir ve size ayetlerini gösterir, belki öğüt alırsınız.

Ucuz Roman | 'Kalbe İğne' on Make a GIF

Yukarıda anlatılan "inek katliamı" hikayesi ile 72 ve 73. ayetlerde anlatılan "adam öldürme (cinayet)" olayı arasında kısa bir süre geçmiş olmalıdır. İnek ve sarı bir şey katledildi ve sonra ölü bir kişi hayata geri getirildi ve bu iki ayrı olayın birbiriyle ilişkili olduğunu belirtiyor. İneğin soluk sarı adrenal bezinden elde edilen adrenalin hormonu bir süre sonra kullanıma hazırlanıp bir kenarda bekletilmelidir. Yüce Allah, olacakları önceden bildiği için, o dönemde hem bize hem de İsrailoğullarına azametini ve ilmini gösterecek ve imanımızı güçlendirmek için "ölü bir insanı doğal yollarla diriltecektir". cinayet,

Yani Yüce Allah, bir yandan geleceği bildiğini bildirirken, bir yandan da insanlara o çağlarda bilinmesi imkansız olan bir olayı mucize gibi göstermektedir. Artık bu yazıyla bunun "bilimsel bir gerçek" olduğunu anladığımıza göre, Kuran'da anlatılanların masal ya da uydurma değil, tamamen gerçek ve bilimsel bir gerçek olduğunun delili olarak bizlere sunulmaktadır.

Açıklamalarımdan sonra " bir parçasıyla ona vurmak " tan ne anlıyorsunuz ? Ortaya çıkan adrenalin hormonunun bir kısmını ölü adama enjekte edin, değil mi? Bugün bile buna iğne 'vurmak' diyoruz. Binlerce yıl önce "enjeksiyon" kelimesi için dilbilimsel çalışmalara gerek yok.

Bir ineğin kesilmesini başkalarının zannettiği/düşündüğü gibi "saf sarı bir ineğin kesilmesi" olarak görmek mümkün değildir . Ne Dünya'da "saf sarı inekler" ne de Milka'nın mor inekleri vardır. İnsanlar her zaman "sarı"nın ineğe atfedildiğini düşündüler, ancak ayetler asla böyle bir şey söylemiyor: Nesnenin "inek" değil "o" olduğu her durumda, insanların "o"yu "inek" olarak yorumlamaktan başka seçeneği yoktu. Bunu diğer bölümlerde anlatılan, Musa'nın yokluğunda İsrailoğullarının tanrı olarak kabul ettikleri "böğüren altın ineğin" yaratılışı hikayesiyle örtüştürmek de mümkün değildir. Çünkü "altın inek" ile ilgili ayetlerde aktarılan bilgiler ışığında, ayetlerde ineğin kesilmesiyle ilgili cümleler bu iki olayı birbirine bağlamayı imkansız kılmaktadır. Burada doğru mantık ve detay çalışmasını vermeyeceğim, itiraz eden olursa gerekli açıklamaları memnuniyetle yaparım.

Hem "iman/inanç"a dayalı ilkeleri Kuran ayetlerinden (aynı ayetler) çıkarabilir, hem de "bilimsel deliller" bulabilirsiniz. Genellikle bu deliller evrenin ve insanın yaratılışı ve işleyişine ilişkindir.

Stres altındayken adrenalin kana karışarak insan/hayvana "uç ya da kaç" dopingi sağlar. Bu hormonları üreten organda bol miktarda adrenalin bulmak ve kana salgılanmamasını sağlamak için "sakin, rahat, sağlıklı ve sağlam bir inek" seçmeleri gerekiyor. 71. ayetteki ineğin tanımına dikkat ettiniz mi?

“Bize ne olduğunu açıklayın”, sonra “biraz kafa karıştırıcı geldi, biraz daha açıklayın” ve son olarak “ne renk?” gibi sorular, “böbrek üstü bezini tespit etmeyi” öğrenmek içindir. Sarı adrenalin bezini tam olarak bulun ve kesin” diyerek kendilerine verilen emirle gereğini yapmaya çalışıyorlar. Bundan sonra adrenalin almak için yapmaları gerekenler de onlara tam olarak anlatılmalıdır.  Elbette olayın tamamı, ne olduğu konusunda bize bilgi verilmiyor, aksi takdirde "dünyadaki imtihan"ın bir anlamı kalmaz. İnanacağız ve bileceğiz ki, ne demekse zamanı gelince bulunacaktır: Bu inanmaktır. Sonunda tekrar tekrar gerçeği buluyoruz ve "Kuran bize Yaradan'dan gönderildi" diyoruz. Unutmayın bu bir sınavdır, sorunun doğru cevabı "evet inanıyorum" demek ve "vicdanlı, yardımsever, barışçıl olmak ve doğru yaşamak"tır. Hata yapmayın, inkar etmeden önce iyice düşünün.

Burada da çok güzel, sanatsal bir çalışma yapılmış (birkaç saniyelik video)

Bu sayfada bir sorun (hacker)  nedeniyle malesef yazılar doğru şekilde görüntülenmeyebilir. Sayfa yeniden düzenleninceye kadar  İngilizce olarak yazdığım sayfasına ulaşarak, google "Türkçe'ye tercüme et" seçeneğiyle okuyabilirsiniz. Bunun için lütfen sağ taraftaki menüden" CHALLENGING ATHEISM: QUESTIONS TO BE ANSWERED yazısını seçiniz veya lütfen burayı tıklayınız. Teşekkürler.

EMBRİYOLOJİ VE DOĞURGANLIK

YİNE bilimin en zor dallarından biri "embriyoloji ve doğurganlık"tır; FECR Sûresinde kadın(23)+erkek(23) birleşmesinde en yüksek gebelik oranının 11. gece (yani 12. gün) olduğunu belirtiyor ve ardından "Hiç kimse Allah gibi bağlayamaz/birleştiremez" diyor. Bunlar kromozomların birleşmesine atıfta bulunur. Buradan okuyabilirsiniz =>> tek(23), çift(46) kromozomlu bir bebeğin/yeni insanın yaratılması, 10 gece sonra (11. gece, maksimum doğurganlık penceresi) ve son olarak ALLAH kromozomları 26. günde birleştirir. "

FECR suresindeki ayetler kapsamında, hayız başladıktan sonra en fazla 10 gece beklenmesi ve ardından onbirinci gece cinsel ilişki ile hamileliğin gerçekleşeceği", "Gece yolculuk eden sperm spermdir" denilmektedir. "yumurtaya doğru giden", erkek ve dişinin tek sayılı kromozomlarının birleşerek çift sayılı zigotu oluşturduğu ve "hiç kimse O'nun gibi bağlanamaz" ayeti de bu kromozomların bağlanmasına işaret etmektedir...

 

 

10+1 BOYUTLAR

Yukarıdaki 31 tekrarın dışında Kuran'da 11 defa tekrarlanan bir ayet vardır ve bu ayet 10 uzay boyutu artı 1 zaman boyutuna işaret etmektedir. Aslında zaman, Einstein'ın iddia ettiği gibi bir boyut değildir ve bilim insanları bu aralar bu konu üzerinde yoğunlaşmaktadır. Ancak Kur'an'da bu farklılığa dahi 11 tekrarın 10'unun aynı surede, onbirincisinin ise farklı bir surede yazıldığı bildirilmektedir: "10 boyut olduğunu göreceksiniz ve zamanı zannedeceksiniz. bir boyut çünkü ancak bu şekilde hesaplayabilirsiniz". Detaylı çalışmayı buradan okuyabilirsiniz ==>> https://www.kuranmucizeler.com/vay-haline-o-gun-yalanlayanlarin-11-kez-tekrar-ve-11-uzay-zaman-boyutu  

77. Mürsalat Suresi'nde  'Vay o günü yalanlayanlara yazıklar olsun' ayeti  10 defa geçmektedir   ve ayet numaraları şu şekildedir: 15 – 19 – 24 – 28- 34 – 37 – 40 – 45 – 47 – 49. 5 tek sayılı gruplamaya bakın.  İnşallah bu ayet tekrar sayılarının sırası konusunda da bir çalışma yapacağım. 

Cümlenin şekli ve kullanılan fiil, Rahman Suresi'ndeki 31 tekrarla aynıdır: "İnkar etmek", doğru olan bir şeyi inkar etmek. 31 temel parçacığı inkar edemeyeceğiniz gibi, 10 boyutun varlığını da inkar edemezsiniz. Yüzyıllardır boyut olduğuna inanılan “Zaman” da bir boyut gibidir ama bir boyut değildir. Bu işaret  Mutaffifin suresi 83:10 ayetinde de bir defa geçmektedir yani Kur'an'da toplamda 10+1 defa tekrarlanmaktadır. Böylece yine 8 parçanın çift sayılı gruplanmasına tanık oluyoruz. 

Dileyenler tüm bunların tesadüf olduğunu söylemeye devam edebilir, aşağıda diğer delilleri göstermeye devam edelim. 

KUANTUM KROMO DİNAMİKLERİ

Kanıtlanacağı kesin olan sicim teorisine göre her şeyin Süpersimetrik bir karşılığı olmalı, her şey eşit olmalıdır. 10 boyut vardır, zaman bir boyut değildir.

Kuran'da "Biz her şeyi çiftler halinde yarattık" diye defalarca haber verilmektedir. 31 elementi sorarken "siz ikiniz" diyor çünkü bu iki kişiden biri insan, diğeri ise surede yazıldığı gibi "enerjiden oluşan diğer şuurlu varlıklar". İnsanlar maddeden, diğerleri ise enerjiden yapılmıştır. Esasen E = MC 2 formülü   bize madde ve enerjinin aslında aynı olduğunu, birbirlerine dönüştüğünü anlatır. Maddeden yaratılan insanın süpersimetrik karşılığı da enerjiden yaratılan bu varlıklar olabilir. Bunların "cin" olarak anılması size masalları değil, bu bilimsel karşılıkları hatırlatmalıdır.

Kısacası elementlerin toplam sayısı tıpkı Kuran'da bildirildiği gibi 2 x 31 olmalıdır.

Kuantum fiziğinin ileri dallarından biri olan Kuantum Renk Dinamiği (QDC), bu temel parçacıkların farklı özelliklere sahip çeşitlerinin olduğunu buldu. Choromo Latince renk anlamına geliyor ve temel unsurları buna göre renklendirdiğimizde 57 adet renkli temel unsur göreceğiz. Bunların her birinin süpersimetrik bir karşılığı olması gerektiğinden renkli temel elemanların toplam sayısı 2 x 57 = 114 olur. Heyecanlanmayın; evet bu sayı Kur'an'daki surelerin ve sure no'nun sayısıdır. 57. surede Demir atomu anlatılmaktadır, surenin adı Demir olup, tüm atomların yaratılış sürecinin ilk yarısının bir demir atomu ile tamamlandığını belirtmektedir. Aşağıda renkli tabloyu görebilirsiniz. 

Bu çalışmayı burada detaylı olarak okuyabilirsiniz:  Neden 114 Sure  Var  : Neden demir atomunun İlk yarıdaki (114/2=57) atomların sonuncusu olduğunu da anlayacaksınız ve göreceksiniz ki Kuran 2 x 57 = 114 şeklinde iki bölümden oluşturulmuştur.

Yaratılan her şeyin insan için olduğu ve insanın ortaya çıkması için tasarlandığı, ayetlerle sabit olduğu Kuran'da bize verilen bilgiler arasındadır.

45:13 "Kendisinden bir nimet olarak göklerde ve yerde ne varsa hepsini boyun eğdirdi." Şüphesiz bunda düşünen bir toplum için ibretler vardır.'

Yüce Allah'ın nimetlerinin evrenimiz ve içindeki her şey olduğu 45:13 ayetinden açıkça anlaşılmaktadır. Galaksiler, kara delikler, yıldızlar (güneş benzeri yıldızlar, kırmızı devler, beyaz cüceler, nötron yıldızları vb.), gezegenler, gezegenlerin uyduları, periyodik tablodaki tüm elementler, gezegenlerdeki yaşam formları, bitkiler ve insanlar kısacası, evrendeki tüm maddeler ve evrendeki 4 temel kuvvet. (yerçekimi, elektromanyetik, zayıf ve güçlü nükleer kuvvet) ve en önemlisi ışık Yüce Allah'ın nimetidir.

Evrende var olan her şey Yüce Allah'ın bir nimetidir 57 - MUHTEŞEM DEMİR ATOMU

5. Andolsun biz, peygamberlerimizi apaçık delillerle gönderdik ve insanların adaleti yerine getirmesi için onlarla birlikte kitabı ve ölçüyü indirdik. Kendisinde büyük bir kuvvet ve insanlar için faydalar bulunan demiri de indirdik. Bu, Allah'ın, dinine ve peygamberlerine görmeden yardım edenleri tespit etmesi içindir. Şüphesiz Allah güçlüdür, daima üstündür.
Adı DEMİR olan surenin bu ayetinde demirden bahsedilmektedir. İlk önce; 57. Sureye neden DEMİR ismi verilmiştir? Bunun insandaki ve Evrendeki karşılığı nedir? 

a) Demir insan vücudunda CYTOCHROME P450 (CYP) adı verilen enzim tarafından tutulur. İnsan genomunun (İNSAN GENETİK KODU) dizilenmesiyle CYP gen sayısının 57 olduğu ve çoğunun otozomal kromozomlarda yer aldığı belirlendi.

b) Tamamı 114 sure olan Kur'an-ı Kerim'in ilk yarısı 57 olup adı Demir'dir : Evreni oluşturan tüm atomların oluşumu iki aşamada gerçekleşir. Yaratılışın ilk yarısı da DEMİR atomunu açığa çıkaran bir SUPERNOVA yıldız patlamasıyla tamamlanıyor. Buradan Okuyabilirsiniz:   NÖTRON YILDIZINDAN İNSANA 

 Demir metabolizması, vücudumuza saldıran mikroorganizmalara (bakteri, virüs, mantar) karşı savaşmak için doğuştan gelen bağışıklık sisteminin desteklenmesinde önemli bir rol oynar. Vücut içindeki elektron transferini sağlar ve düzenler.

İNSANDA GÜÇ, OKSİJENİN YANMASI İLE SAĞLANIR, BU OKSİJENİ KAN YOLUYLA TÜM VÜCUTA DAĞITAN DA "DEMİR"DİR. 

Kandaki Hemoglobin'de "hemoglobin" sözcüğündeki "hem=hem" ifadesini gösteren diyagramın ortasında FE=Demir elementi bulunmaktadır.

Orta gri=demir, mavi=nitrojen, siyah=karbon, beyaz=hidrojen, kırmızı=oksijen

Ayette bahsedilen "yardım edenleri görmeden tespit etme" süreciyle demirin ne ilgisi olabileceğine de bakalım. Bununla ilgili olarak Mutaffifin Suresi'nin 14. ayetine kısaca bakmak ve anlamak gerekir: "  Hayır, asla! Gerçek şu ki, ( kötülükleri   nedeniyle  )  yaptıkları ve kazandıkları  , kalplerinde pas oluşturmuştur  ." Her şeyden önce kalp kelimesinin, fiziksel kalbimizi tanımlamanın yanı sıra, "kalp" anlamında "akıl/inanç"ımızı da ifade ettiğinin farkına varmak gerekir. Paslanma genellikle bir şeyin oksitlenmesidir, yani "oksijenle bozulmasıdır". Oksijenin beynimiz dahil ulaşması gereken yere götürülmesi işinin demir sayesinde olduğunu sanırım yukarıda anladık. "İman/iman" tam olarak ayette ifade edildiği gibi "görmeden bilmeyi" ifade etmektedir. İnanç eksikliğinin insanlarda "gece/ay/şeytan" olarak ifade edilen beynimizin sol yarısı olduğunu burada anlatmıştım:    Taht - Beyin - Akıl - Şeytan - Vehim - Kader - Sağdan Verilecek Kitap Sol - Boynunuzdaki Şans Kuşunuz

Yani beynimizdeki bu oksidasyon olayı, sol beyin ile sağ beyin arasındaki ilişkinin sürdürülmesinde sol beyne yönelmeye neden olan bir fonksiyona sahip gibi görünüyor. Karar verme mekanizmamızda ya sol beyin etkisi güçleniyor olmalı ya da sağ beyin etkisi zayıflıyor olmalı ve beynimizin fonksiyonlarının demirle (ve demirle) çok yakından ilişkili olduğu bilinen/kanıtlanmış bir gerçektir. bakır) dengesi. Ancak bu mekanizmanın nasıl çalıştığı henüz tam olarak anlaşılamamıştır.

DEMİR - BEYİN ilişkisi, KALBİN GÖZÜNÜ AÇMAK (?) Diğer surelerin ayetlerinde Hz. Süleyman'a hem demir hem de bakır verildiği rivayet edilir. Bu iki metalin ilk işaret olan savaş ve savunma ile ilgili olmasının yanı sıra Hz. Bunun Solomon'a verilen zihinsel güçlerle (iyi yönetim becerileri ve doğru karar verme yeteneği) ve "sadece beşini kullan" dediğimiz beynimizi tam kapasiteyle kullanma yeteneğimizle ilgili olduğunu düşünüyorum. yüzde on". "Görmeden bilmek" tabirinin inanmakla ilgili olması gerekir ki ayette "demir" ile ilgili olduğu açıkça ifade edilmiştir. Ayette geçen "ölçü/düzen ve kitap" kelimeleri de bu bilimsel oranlarla ilgilidir. Umarım yakın zamanda anlamak mümkün olur. (Not. Kandaki demir oranıyla ilgisi yoktur, beyindeki demir atomu iyonlarıyla ilgilidir). 

RÖLATİVİTE/GÖRECELİLİK: YERÇEKİMİ-ZAMAN İLİŞKİSİ VE YERÇEKİMİİN İNSANLAR ÜZERİNDEKİ ETKİSİ

Tıp İlimleri: 18. Sure'de 300 yıl boyunca uyutuldukları bildirilmekte ve Allah " İki Taraflı Yüz Sinir Felci"ni tam olarak anlatmaktadır. Bu tür yüz felci, "Görsen korkarsın, kulaklarına ağırlık verdik" ifadesiyle tam anlamıyla örtüşecektir. Tıpkı Einstein'ın gösterdiği gibi GÖRELİLİK; yer çekimini arttırırsanız zaman yavaşlar. Bilimsel benzetmeler mükemmel. Bu durumda odanızda birkaç saatin, dışarıda ise birkaç yüzyılın geçtiği ve bu uyku sırasında yüksek yer çekimi basıncının insanları geçici olarak bu şekilde felç edeceği bilimsel bir gerçektir ==> Buradan okuyabilirsiniz  

 

 

*-*-*-*-*-

UZAYIN DOKUSU - YERÇEKİMİ DALGALARI - KARA DELİKLER

Yine , (olağanüstü ama bilimsel olarak mümkün olayların yer aldığı) KAHF Suresi 18'de, Zülkarneyn ve Yecüc-Me'cuc kıssasının dünyamızla hiçbir ilgisi olmadığı, orada bulunan gizemli toplumun "enerjiden yaratılmış şuurlu varlıklar" olduğu anlatılmaktadır. ve Yecüc ve Mecüc, birbirlerinin yerçekimsel olarak yörüngesinde dönen ve devasa yerçekimsel dalgalarla uzayın dokusunu (evrensel ardh) bozan iki kara deliktir.  Dünya'nın "tedarik ettiği, şehrin "uzay kumaşı" olmadığı Yecüc ve Mecüc'ü  okumak için linke tıklayın .   Kara deliklerin çekim dalgaları yaratacağı yakın zamanda kanıtlandı, Kuran'da bu çekim dalgalarından 1400 yıldır bahsediliyor evvel. 

Evrenin Dağları veya Taban Direkleri/Sütunları; onlara ne yönden baktığınıza bağlı: Kara Delikler

Etkileşen Kara Delikler ve Yerçekimi Dalgaları

Einstein'ın Genel Görelilik Kuramı Test Edilirken Küçük Modelleme Hataları Hızla Artabilir

18. Sure  99. Ayet Ve onları, o güne kadar dalgalar gibi birbirlerinin üzerine çökmeye bıraktık. (GOG ve MEGOG)

+FYPizik! | Kara delik, Yerçekimi dalgaları, Astrofizik

UZAYIN DOKUSU: Tepeleri ve vadileri görüyor musunuz? Hepsi "kütle" yüzündendir. Sonunda her şey yok olduğunda uzayın o dokusu tamamen düzleşecektir.

20. Fasıl, Ta-Ha
135. Ayet. (O gün) sana dağlardan soracaklar. De ki: Rabbim onları toz haline getirecek. 
Ayet 136. Onları düz ve düz bir ova olarak bırakacaktır.

++++++

Yine bilimin en zor ama bir o kadar da yarım kalan dallarından biri;
NÖROLOJİ

Kuran'da inci ve mercanların çıktığı iki denizin "beynin iki yarısı" olduğunu, inci ve mercanların ise nöron (soma) ve dendrit olduğunu buradan okuyabilirsiniz . 1400 yıl öncesinden kalma muhteşem Metafor Sanatı. Birbirlerine ne kadar mükemmel uyum sağladıklarını görün. Deniz İncileri Beyin İncilerine Karşı ve Deniz Mercanları Beyin Mercanlarına Karşı.

Bu iki denizden birinin suyunun "tatlı ve içimi kolay, diğerinin suyunun ise acı ve kötü" olduğunu, aynı zamanda beynimizin her iki tarafıyla da alakalı olduğunu aşağıdaki yazımızda göreceksiniz. 

Beynimizdeki elektrik ve kimyasal sinapslarla mesaj ileten nöronlar gibi, mesajı ileten "Elçiler" dışında "Melekler" de nedir? Kuran'da NÖRONLARIN MELEK tanımı anlatılırken ayette geçen "iki, üç, dört, beş - çok kanatlı melekler"in nöronlarla nasıl örtüştüğünün bilimsel benzetmesini ve bu karşılığıyla bilimsel temelini okumak. peygamberlerle "vahiy, zihinsel iletişim" ==> NÖROLOJİ, MELEKLER HAKKINDA BİLGİ

35.Fatr Suresi, 45. Ayet. Hamd, gökleri ve yeri yaratan, melekleri ikişer, üçer ve dörder kanatlı elçiler kılan Allah'a mahsustur. Yaratılışta dilediğini çoğaltır. Lo! Allah her şeye kadirdir.İKİ KANATLI MELEK

ÜÇ KANATLI, DÖRT KANATLI, BEŞ KANATLI.. ALLAH dilediği kadar çoğaltabilir.

Kuran'da tekrarlanan "gece, gündüz, güneş ve ay" kelimelerinin insandaki karşılıklarını ve aynı kaynaktan gelen ve BEYİN ile açıklanan Taoizm sembolünün bilimsel karşılıklarını burada okuyabilirsiniz . Bu bölümde kişilik oluşumu aynı zamanda iki beyin arasındaki bağlantı (Corpus Callosum) ile de ilgilidir, bu bağlantı kesildiğinde "bölünmüş beyin" ile yapılan çalışma sonucunda ortaya çıkan gerçeklere de şahit olacaksınız. Kuran'da insanlar çok açık bir şekilde anlatılmaktadır. Kuran'da iyilere "sağ ehli", kötülere ise "sol ehli" denmesinin tamamen bilimsel olarak sağ ve sol beyin doğrultusunda/etkisi doğrultusunda karar verilmesine bağlı olduğunu öğreneceksiniz.

 

"HEPİMİZ YILDIZ TOZUYUZ" ifadesini duymuş olabilirsiniz.

Nötron yıldızlarının oluşumuna kadar sahip olduğumuz atomların bir kısmının yaratıldığı, bir kısmının ise nötron yıldızlarının çarpışması sonucu oluştuğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Zaten Kur'an bunu bize bildiriyor. Kuran'da "tek bir nefisten" yaratılışın, tüm atomların tek bir hidrojen atomunun oluşmasıyla başladığı, önce tek bir yıldızın ortaya çıktığı, sonra bir nötron yıldızının oluştuğunun bilimsel/kozmolojik delillerini burada okuyabilirsiniz. ağırlaşıp genişleyip patladığında ve devamı aynı yapıdan gelişerek ikinci nötron yıldızını oluşturduğunda ==> Stardust'tan İnsana  

 Galaksi sembolünün hem Kur'an'da hem de bilimde aynı olduğunu, galaksi sembolünün iki farklı ayette geçen bir Kur'an ifadesinde nasıl bulunduğunu vebu ifadedebahsedilengök cisimlerinin toplam yörüngelerini  buradan okuyabilirsiniz . AY-DÜNYA-GÜNEŞ-GALAKSİ'nin arap harfleriyle sayısal karşılıklarını 360 derece olarak veriniz. 

36 Yasin 40. Ne güneş aya ulaşabilir, ne de gece gündüzü geçebilir.  Her biri bir yörüngede yüzüyor.

Güneşin aya yetişmesine, geyiğin ateşin önüne geçmesine gerek yoktur, hepsi onundur.
Aynı ifade Enbiya Suresi'nde de geçmektedir:

21 Enbiya 33. Geceyi, gündüzü, güneşi ve ayı yaratan O'dur; her biri bir yörüngede yüzer. Ve her biri bir yörüngede yüzen
geceyi, gündüzü, ayı ve ayı yaratan O'dur .

O cümleyi çıkarıp harf harf yazalım.
ك ل ف ى ف ل ك = her biri bir yörüngededir: ay - dünya - güneş - galaksi - güneş - dünya - ay. Lütfen hem soldan sağa hem de sağdan sola sıralamaya bakın, ortadaki harf Samanyolu Galaksisini temsil eder: ى

 
Unutmayın, bir galaksinin onu nasıl hayal ettiğimiz konusunda tercih edilen bir yönü yoktur; onu diğer taraftan gözlemlediğinizde ayna görüntüsü aynıdır.

Aşağıda Spiral Galaksinin Bilimsel Gösterimi bulunmaktadır

 

 
 Gök cismi


Nesneyi temsil eden harflerin sayısal değerleri

   Toplam

Yay A   (  10 ) (Galaksi) yalnızca  kendi etrafında döner.

Galaksiler arası uzayda akar. Başka hiçbir şeyin etrafında dönmüyor  . 

10

  10

  Güneş kendi ekseni (  80  ) + ve   Yay burcu  (  10 ) etrafında döner  .

80+  10

  90

 dünya  kendi ekseni  (  30  ) + ve   güneş  (  80  ) + ile   Yay burcu A*   (  10 ) etrafında döner  .

30+80+  10

  120

Ay kendi etrafında   (  20  ),   dünya  ( 30  ) + ve   güneş (  80  ) + ile   Yay A*   (  10  ) etrafında döner.

20+30+80+  10

  140

Ay + Dünya + Güneş + Yay A* toplam dönüşü 140+120+90+10

  360°

tam bir yörünge

Lütfen çok dikkatli bir şekilde kontrol edip analiz edin ve aşağıda açıklanan adamı bulmaya çalışın:

74 MÜDDESSİR SURESİ'NİN 11-26. AYETLERİNDE "İNATÇI, KİBİR, İNKARCI" OLARAK TANIMLANAN O ADAM KİMDİR? HESAP YAPIYOR, KENDİNE SUNULAN BAZI DELİLLERİ ANALİZ EDİYOR AMA KIZIYOR VE HALA İNANAMIYOR MU? ÖNÜNDEKİ DELİLLERİ İSPAT ETMEDİĞİ İÇİN SIZIYOR. KENDİ GURURUNUN (KIBIR) KURBANI OLDUĞU İÇİN İNANMAMAYA DEVAM EDER. MUHTEMELEN O, MUSA'NIN/MUSA'NIN FIRAVUNU/FIRAUNUDUR, DEĞİL Mİ? BELKİ O SENİNDİR! ANALİZ/HESAPLAMA YAPMASI VE HER ZAMAN DOĞRU OLDUĞUNU GÖRMESİ İÇİN KENDİNE BAZI MATEMATİKSEL DELİLLER VERİLMELİDİR. Defalarca tekrarlıyor, HER ZAMAN DOĞRU, GERÇEK ÇIKIYOR.

Sarmal galaksilerin yaklaşık yarısı saat yönünde, diğer yarısı ise saat yönünün tersine dönüyor gibi görünüyor. Bir galaksinin dönme yönü bakış açınıza bağlıdır. Bir benzetme olarak, dönen bir bisiklet tekerleğini düşünün. Çıkrağa bir taraftan baktığınızda saat yönünde dönüyormuş gibi görünür. Ancak diğer taraftan bakıldığında saat yönünün tersine dönüyor gibi görünüyor.

Bilimsel Galaksi Sembolü = Kuran'daki Galaksi Sembolü ى

 

Şaşırmamak mümkün değil; YARATICI Yüce ALLAH'ın tüm galaksimizi sadece 4 harfle tanımlayabildiğini görüyoruz. Galaksimizin sembolü bile tamamen aynı. İnanılmaz, olağanüstü ve dahası da var: AY, ortada bulunan Galaksinin etrafında döner ve Ay, Dünya ve Güneş'ten sonra en uçta yer alır. K harfi (Kehf) = AY

  

Güneş sırasıyla H ve He simgelerine sahip Hidrojen ve Helyumdan oluşur.

"91. Güneş" isimli bölümde 15 ayetin tamamının H/He ile bittiğine dikkat ettiniz mi: هَ اۙۖ = هَاۙۖ

92:1  Wa a llayli i tha  yaghsh a
92:2  Wa al nnah a ri i tha  tajalh a
92:3  Wam a  khalaqa al thth akarawa a l -onth a
92:4  Inna saAAyakum lashath a
92:5  Faamm bir  adam aaa ta  wa i ttaqh a
92 :  Was adaqa bi al husnha _
92:7  Fasanuyassiruhu lilyusrh a
 
.
.
.
.

Ve güneş  onun en parlakıdır ﴿١

Ve ay  onu takip ettiğinde  ﴿٢
 
 وَالنَّهَارِ  اِذَا  جَلّٰيهَاۙۖ ﴿٣

Ve gece  onu kapladığında  ﴿٤

Gökler  ve  inşa ettikleri ﴿٥

Ve dünya  ve  onun tüm unu ﴿٦

Ve bir ruh  ve  ona eşit olan her şey ﴿٧

Bir dakikadan kısa bir süre içinde dinleyebilirsiniz

+++++

ARZ CİDDEN DEVEKUŞU YUMURTASINA BENZİYOR MU? ARZ NEDİR?

Fatiha Suresi için yazdığım yazıdan bir alıntıyla başlayalım (yazının tamamını buradan okuyabilirsiniz, FATIHA, KURAN'IN ÖNSÖZÜ  )

KURAN'IN UYGULANABİLİR ÖZELLİKLERİNDEN BİRİ DE EVRENİ, İNSANLIĞI VE DİN/İNANÇ KONULARINI AYNI AYET, CÜMLE VE AÇIKLAMALARLA AYNI ZAMANDA AÇIKLAYABİLMESİDİR. BURADA ÖRNEKLERİ GÖREBİLİRSİNİZ ==>  KURAN Matryoshka'ya GİBİDİR == Mücevher misiniz, Cüruf musunuz? 

ARŞ, 7 GÖK ÜZERİNDEKİ EN ÜSTÜN SEVİYE OLARAK, İNSANIN BU DÜNYADA ULAŞMASI MÜMKÜN OLAN "SÜPER BİLİNÇ" SEVİYESİ OLARAK GELİR. İNSANIN GÖKLERİ/CENNETLERİ OLAN İNSAN BEYNİNİ/ZİHNİNİ OLUŞTURAN "AKIL", BEYİN KORTEKSİ TAM AYETİNDE "6 GÜNDE/Seviyede YARATILIR" DEDİĞİ GİBİ 6 KATMANDAN OLUŞMAKTADIR. 7. GÖK OLAN BEYİN SIVISI (BEYİN-Omurilik Sıvısı, BOS) GÖKLERİ KAPAR VE İÇERMEKTEDİR. Yani "ALLAH'IN ARŞI SIVILARIN ÜZERİNDEDİR" AYETİ BİLİNÇİMİZİN ÜSTÜNDE, "BİLGİ"NİN ÜSTÜNDE ANLAMINA GELİR. BİLGİ ÜSTÜNDE ARŞIN BULUNDUĞU SIVI/SIVIDIR.

İNSANDA GÖKLER=BEYİN/ZİHİN/BİLİNÇ, GÖK
ARDH/YER=BEDEN (YERYÜZÜNDEKİ BAŞ-KAFATAMIZ).

AŞAĞIDAKİ GÖRSELDE KORTEKSİN 6 KATMANINI GÖREBİLİRSİNİZ.
İnsan beyninin korteksinde kaç nöron katmanı vardır? - Quora

BEYNİMİZİ ÇEVRAYAN VE YEDİNCİ GÖKYÜZÜNÜ OLUŞTURULAN KATMAN, AŞAĞIDAKİ RESİMDE MAVİ OLARAK GÖSTERİLEN, BEYNİMİZİN TÜMÜNÜ VE KORTEKSİMİZİ İÇ VE DIŞTAN ÇEVREN “BAŞLIK” DAİRESEL SIVIDIR.

BEYNİMİZ/ZİHNİMİZ BİLİNÇİMİZİN TOPLAM 7 KATIDIR, SADECE ALLAH'IN Arşının ÜSTÜNDEDİR, ONLARDAN 6 BİLİNÇ SEVİYESİNE ULAŞABİLİRİZ, YEDİNCİ SEVİYEYE ULAŞABİLİRİZ ANCAK "ERMİSİN" KATEGORİSİNE YÜKSELEBİLİRİZ. ARŞ, BUNLARIN ÖTESİNDE TÜM GÖKLERİ/Aklımızı/Bilincimizi KAPSAR/BÜYÜTİR. İnşallah ahirette de bu seviyeyi görürüz, ayetler bunu söylüyor.

65 TALAK 12. Allah, yedi göğü ve yeri onlar gibi yaratandır. Allah'ın her şeye kadir olduğunu ve Allah'ın ilmiyle her şeyi kuşattığını bilmeniz için emir onların arasından inmektedir.

AYET'TE BELİRTİLEN BU 7 GÖK'ÜN BEDENİMİZDE/YERYÜZÜNDEKİ 7 EŞLİĞİNİ BASİTCE GÖRELİM: 

 1. 1. BAŞ - 2. BOYUN - 3. SAĞ KOL - 4. SOL KOL - 5. GÖVDE - 6. SAĞ BACAK - 7. SOL BACAK.

BUNLARIN HER BİRİ BEYNİMİZİN FARKLI BİR BÖLÜMÜNDEN YÖNETİLMEKTEDİR VE BU NEDENLE YERYÜZÜNDEKİ GÖKLERİN 7 REFERANSI/ EŞLERİDİR.

İLK EMBRİYO OLUŞUMUNDA ÖNCE BİR KATMAN OLUŞUR, SONRA GELİŞEREK BEYİNİ VE VÜCUDU OLUŞTURACAK KATMANLARA AYRILIR. İNSANDA VÜCUDUMUZ
AŞAĞIDAKİ GİBİ 7 ANA BÖLÜME AYRILMIŞTIR:
Varsayılan Erkek Neden Sadece Sinir bozucu Değil Aynı zamanda Zararlıdır | Çöp adamlar, Çöp adam ailesi, Çöp adam animasyonu

EVREN - KURAN - İNSAN: DAHA ÖNCE BİR OLDUĞUNDA AYRILMIŞLAR, YER/ARDH VE GÖK/CENNET OLUŞMUŞ, GÖKLER 7 AYRI GÖK/Seviye OLARAK DÜZENLENMİŞTİR, YERYÜZÜNDEKİ BENZERLERİ OLMAKTADIR OLUŞTURULDU. 

Beynimiz ve kafamızdan bahsetmişken, bunların GÖKLER/GÖKLER ve YER/ARDH'ı ifade ettiğini söyledikten sonra:

GÖKLER = BEYİN KORTEKSİ, YÜZEY/YER= KAFATASI (VE GÖVDE)
DEVEKUŞU YUMURTA VE İNSAN KAFASI = DÜNYA/ARDH

Böylece hem  inananların hem de  ateistlerin koz olarak kullandıkları, kafalarını karıştıran bir ayetin bilimsel gerçekliğini ortaya koyacağımızı umuyorum  .

YÜZLERCE CANLI YUMURTADAN DEVEKUŞU YUMURTASı İNSAN KAFATASIYLA YÜZDE AYNI ŞEKİL VE ORANLARA SAHİPTİR...

79 Naziat 30. Daha sonra  ARZ'yi devekuşu yumurtası şeklinde yuvarladı   . 

Gökyüzü: Beyin Korteksi - Gökler: Korteks Bölümleri Dünya/ARDH: Kafatası ve Vücut

Mükemmel yuvarlak şekle sahip bir daire aynı genişliğe ve uzunluğa sahiptir, buna "çap" diyoruz. Oval veya eliptik ise genişlik ve uzunluk farklıdır ve genişliği uzunluğa bölersek "ovallik indeksi" bulunur. Oval Şekil indeksi %73-78 olan bir tavuk yumurtasıyla karşılaştırıldığında  devekuşu yumurtası %81-85 indeksi ile daha ovaldir  . Devekuşu yumurtası tüm yumurtaların en büyüğüdür ve aynı zamanda simetriktir; diğer yumurtaların aksine bir ucu diğerinden daha sivri veya daha yuvarlak değildir.  https://www.sciencedirect.com/topics/agriculture-and-biological-sciences/ostriches

DEVEKUŞU YUMURTALARININ ORTALAMASI (81+85) / 2   = 82,5 

Kafatası oranı veya sefalik oran olarak da adlandırılan Sefalik İndeks, bebeklerinizin yukarıdan bakıldığında kafa şeklini sınıflandırmak için kullanılacak ölçümdür.  https://www.cappskids.org/cephalic-index-what-do-the-numbers-mean/    CI, ölçülen Sefalik İndeks Ölçeği (CI, CEPHALIC INDEX), kafatası genişliğinin kafatası uzunluğuna bölünmesiyle 100 ile çarpılması olarak rapor edilir.

Normal Kafatası indeksi: 75 – 90 arası →         NORMAL İNSAN KAFATASI ORTALAMASI (75 + 90) / 2   = 82,5   

Bu boyutların dışındakiler sorunlu olarak değerlendirilmektedir: Hafif: 91 – 93, Orta: 94 – 97, Şiddetli: >97 Brakisefali = CI >%90, Dolikosefali = CI < %76
AŞAĞIDA İNSAN KAFATASI VE DEVEKUŞU YUMURTASINI GÖREBİLİRSİNİZ. AYNI FORM/ŞEKİL.

Farklı Canlıların Kafataslarına baktığımızda bunların yumurtanın şekliyle hiçbir ilgisinin olmadığını görüyoruz.

Elbette insan kafataslarından az çok farklı olan başka yumurtaları da görmek isteyebilirsiniz:

İNSAN KAFATASI VE DEVEKUŞU YUMURTASINA BAKTIĞIMIZDA BENZER DEĞİL AYNI OLDUĞUNU GÖRÜRÜZ.

İnansanız da inanmasanız da, üzerime düşeni yaparak BU AYETİ HEM MATEMATİKSEL HEM GÖRSEL OLARAK KANITLADIĞIMI VE ALLAH'IN EŞSİZ BENZET SANATINI BİR KEZ DAHA GÖSTERDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM. TÜM BUNLARI GÖRMEME VE YAZMAMA İZİN VERDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİM.

 YUMURTA - DÜNYA/ARDH BENZERİNİ AZ ÖNCE GÖRDÜM, SİZE DAHA İLGİNÇ BİR ŞEY GÖSTERELİM:

"TİN=ZEYTİN" SURESİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?

İNCİR VE ZEYTİN, SONRA GÜVENLİ YER VE TUR-İ SİNİN --- İLE --> İNSAN YARATILMASI... insan yaratmanın incir, zeytin ve dağ ile "ne alakası var" diyorsunuz, değil mi?

(BU AYETTE YAZAN TUR-İ SİNİN TABİİ Kİ MEALLERDE HEP YANLIŞ YAZILAN TUR-İ SİNA'DAN FARKLI AMA İNSANLAR ANLAMIYOR, UMURSAMIYORLAR)

1.  İncire ve zeytine andolsun ki,
2. Ve Sina Dağı -- > insanlar neden kelimeleri görmek istedikleri şekilde değiştiriyorlar? Burası Tur-i Sinin, Sina değil.. .
3. Ve bu GÜVENLİ yer,
4. Biz insanı en güzel şekilde yarattık.
5. Sonra onu aşağıların en aşağısı durumuna düşürürüz.
 


Bebeğin Tur-i Sinin'ine ve "Güvenli Yer = Anne Karnı"na dikkat ettiniz mi? Daha sonra şu ayet şöyle diyor: Biz insanı en güzel şekilde yarattık.

Artık incir, zeytin, Turi Sinin ve güvenli yerin neden en iyi kalıbın (İnsan) oluşması için gerekli olduğunu biliyorsunuz.

DAHA FAZLA DETAY İÇİN TIKLAYIN : SİNA ÜLKESİ : GENITALIA EVİ

TUR-İ SİNİN VE TUR-İ SİNA: PENİS VE KLİTORİS. 

 

İNSANIN YARATILIŞIYLA DEVELERİN NE İLGİSİ VAR ?

 Peki Gaşiye Suresi'ndeki "develer" ve onların yeryüzünde dağlarla, arşlarla ve yüce göklerle ilişkileri nasıldır?

88:17  Develere/bulutlara bakmıyorlar mı, nasıl yaratılıyorlar?
88:18  Göğe nasıl yükseltilir?
88:19  Dağlara nasıl yerleştirildiler?
88:20  Peki yeryüzünde nasıl yayılmıştır?

"Vahiy" konusuna gelince  

Sidretül Münteha'nın "beynimizdeki beyincik"i ve görsel vahyin beyne/zihne nasıl ulaştığını anlattığını, yanındaki Meva Bahçesi'nin de beynimizde olduğunu okuyabilirsiniz . 


Yukarıdaki "Sidretül Münteha"yı, aşağıda beyinciği ve Meva Bahçelerini, Oksipital Lob'u görüyor musunuz?

  
   

Kuran bize sürekli açıkça meydan okuyor: Ateist/deist dostlarımızın fikirlerini savunmaya devam edebilmeleri için en azından bu %100 örtüşen benzerliklerin tesadüf olduğuna kendilerini kanıtlamaları ve ikna etmeleri gerekmektedir. Ancak bu kadar mükemmel eşleşen olasılıklar için bir hesaplama yapmaları ve bunun trilyonda bir olduğunu görmeleri gerekiyor.

Selamlar, Sevgiler, Mustafa Kilavuzoglu

  
325111 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam846
Toplam Ziyaret1162421
Linkler