• KURAN'DA MİKROSKOBİK & KOZMOLOJİK BİLGİLER
  • gereçler: bilim sağduyu bilgi inanç vicdan akıl adil sabır özgürlük
  • Bilim Işığın, Gölgen Cehaletin.
  • Kaçamayacaksın ışıktan, Gölgen ortaya çıkacak
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/profile.php?id=100079071813049
 • https://www.twitter.com/@asronspace
 • https://www.instagram.com/kilavuzoglu.mustafa/
 • https://www.youtube.com/channel/UCFVG7clKZdbDuVuLZ3T68jA
ARZ Nedir ki? Cidden Deve Kuşu Yumurtası Gibi mi?

Fatiha suresi için yazdığım yazıdan bir alıntıyla başlayalım (tamamını buradan okuyabilirsiniz KURAN'IN ÖNSÖZÜ FATİHA )

FATİHA'NIN 7 AYET OLUŞUNA BİRAZ DAHA YAKINDAN BAKALIM.

KURANIN TAKLİT EDİLEMEZ ÖZELLİKLERİNDEN BİRİSİ, AYNI AYET, CÜMLE, TARİFLERLE AYNI ANDA HEM EVRENİ HEM DE İNSANI VE İMAN/İNANÇ KONULARINI ANLATABİLMESİDİR. ÖRNEKLERİNİ BURADA GÖREBİLİRSİNİZ ==> KURAN MATRUŞKA GİBİDİR == ATILACAK CÜRUF MUSUN, TUTULACAK CEVHER Mİ?

ARŞ, BU HALİYLE 7 GÖĞÜN DE ÜSTÜNDE OLAN EN ÜSTÜN SEVİYEYE DENK GELİYOR, İNSANIN BU DÜNYADA ULAŞMASI MÜMKÜN OLMAYAN SEVİYE "BİLİNÇ-ÜSTÜ". İNSAN BEYNİNİ/ZİHNİNİ OLUŞTURAN VE İNSANIN GÖKLERİ OLAN "AKIL", BEYİN KORTEKSİ 6 TABAKADAN OLUŞUYOR, AYNEN AYETİN SÖYLEDİĞİ "6 GÜNDE/KADEMEDE OLUŞTURULMAK GİBİ". BUNU DA 7. GÖK OLAN BEYİN SIVISI KAPLIYOR VE KAPSIYOR.      

İNSANDA GÖKLER=BEYİN/AKIL/BİLİNÇ, GÖKLERİN X  ARZ=BEDEN (BAŞTA KAFAMIZ-KAFATASIMIZ).

KORTEKSİN 6 KATMANINI AŞAĞIDAKİ RESİMDE GÖREBİLİRSİNİZ.
How many layers of neurons are in the cortex of the human brain? - Quora

BEYNİMİZİ SARAN VE YEDİNCİ GÖĞÜ OLUŞTURAN KATMAN İSE AŞAĞIDAKİ RESİMDE MAVİ İLE GÖSTERİLEN, TÜM BEYNİMİZİ VE KORTEKSİ  İÇTEN VE DIŞTAN SARAN "BOS" BEYİN OMURİLİK SIVISI.

BEYNİMİZ/AKLIMIZ, ÜSTÜNDE SADECE ALLAH'IN ARŞI OLAN BİLİNCİMİZİN TOPLAM 7 KATI, BUNLARDAN 6 BİLİNÇ SEVİYESİNE BİZ ULAŞABİLİYORUZ, YEDİNCİ SEVİYEYE ANCAK "ERMİŞ" KATEGORİSİNE YÜKSELEBİLEN VE GÖNLÜNDEKİ KANDİLİ YAKABİLENLER ULAŞIYORLAR Kİ, BEN BÖYLE BİRİSİNE RASTLAMADIM. ARŞ İSE BUNLARIN DA  ÖTESİNDE TÜM GÖKLERİ/AKLIMIZI/BİLİNCİMİZİ KAPSIYOR/KUŞATIYOR. BU SEVİYEYİ AHİRETTE GÖRECEĞİZ İNŞALLAH, AYETLER BUNU SÖYLÜYORLAR.

65 TALAK 12. Allah yedi göğü ve yerden de onların benzerlerini yaratandır. Emir bunların arasından iner durur ki, Allah'ın her şeye güç yetirdiğini ve Allah'ın ilmiyle her şeyi kuşattığını bilesiniz.

AYETTE BİLDİRİLEN BU 7 GÖKLERİN BEDENİMİZDEKİ/ARZDAKİ 7 KARŞILIĞINI DA GÖRELİM BASİTÇE: 

 1. 1. BAŞ -  2. BOYUN -  3. SAĞ KOL -  4. SOL KOL -  5. GÖVDE -  6. SAĞ BACAK -  7. SOL BACAK.

BUNLARIN HER BİRİ BEYNİMİZDE FARKLI BİR BÖLÜMDEN YÖNETİLİYORLAR VE BU YÜZDEN 7 GÖKLERİN YERDEKİ 7 KARŞILIKLARI OLUYORLAR.

İLK EMBRİYO OLUŞUMUNDA DA ÖNCE TEK TABAKA OLUŞUYOR, ARDINDAN GELİŞİP BEYİN VE BEDENİ OLUŞTURACAK TABAKALARA AYRILIYORLAR. İNSAN OLUŞUMUNDA DA "İLK ÖNCE, BAŞLANGIÇTA YER VE GÖK BİR ARADA, SONRA AYRILIYORLAR, AYNI EVREN/KÂİNAT GİBİ" 
BEDENİMİZ AŞAĞIDAKİ GİBİ 7 ANA BÖLÜME AYRILIYOR, BİLİNCİMİZ DE ÖYLE. 
Why the Default Male is Not Just Annoying, But Also Harmful | Stick figures, Stick figure family, Stick figure animation

EVREN - KURAN - İNSAN: HEPSİ ÖNCE BİR İKEN AYRILMIŞLAR, YER VE GÖK OLUŞMUŞ, GÖKLER 7 AYRI GÖK/KADEME OLARAK DÜZENLENMİŞ, YERDEN ONLARIN BENZERLERİ/KARŞILIKLARI OLUŞTURULMUŞ. 

Fatiha'nın ardından, 52. sıradaki Tur suresine bakalım.

1. Yemîn olsun Tur’a. 2. Satır satır yazılmış o kitaba. 3. Açılıp yayılmış ince deri üzerine. 4. Beyt-i Ma‘mûr’a, 5. O yüksektilmiş tavana, kubbeye, 6. Yakılıp tutuşturulan denize ki;

Ayetleri tek tek resimlerle görelim:

Tûr = tepe, kule = Kuleler (Beden) ve Tepeleri (Kafa)

İnce deriye satır satır yazılmış kitap = beyin korteksi yayılmış hali, ince deri. bütün yaşamınız, her şey beyninizde yazıyor

 

Beyt-i Mamur = En güzel biçimde imar edilmiş, yapılmış ev : Beyninizin evi, kafatası
Beyin: insanoğlu olarak bildiğimiz evrendeki en muhteşem yapı 

 

Yükseltilmiş tavan, kubbe : Tavanı, kubbesi yükseltilmiş tek ve muhteşem insan kafası. 

 

Yükseltilmemiş tavanlar da burada:

Mısır'daki uzun kafaların sırrı büyük ihtimalle bu olabilir: Hz. Yusuf onlara öğrettikten sonraki dönemlerde, işin ilahi ve düşünsel, zihnen yükselme boyutunu artık unutan kraliyet ve firavun ailesi üyeleri, çocuklarının kafatasını böyle yükseltilmiş kubbeye çevirmeye uğraşan geleneği oluşturmuşlar. Böylece yüceldiklerini zannediyorlardı. 

Tavanlar, kubbeler hepsi bir arada

 

Yakılan tutuşturulan dolu deniz: ışıl ışıl sinapslerle dolu beyin
 

Göklerde yükselmek ne demek biliyor musunuz? Bu muhteşem Beyt'i, yapıyı, evi yükseltmek ne demek biliyor musunuz? Algınızı, düşüncelerinizi, anlama kapasitenizi yükseltmek ve yüceltmek. Göklerin ne olduğunu anlıyor musunuz? Hz. İbrahim ve Hz. İsmail aşağıdaki ayette ne yapıyorlardı acaba, bunu derin derin düşünen hiç olmamış ne yazık ki...

Bakara 127. İbrahim ve İsmail Beytin (Evin -Ka'be'nin) sütunlarını, temellerini yükselttiğinde (ikisi şöyle dua etmişti): 'Rabbimiz bizden (bunu) kabul et. Şüphesiz, Sen işiten ve bilensin'

Bütün dünya bu ayetteki Beyt'in Kabe olduğuna inanmış. Yüksekliği 13 metre olan Kabe'nin 10 veya 12 metre olması ne anlama gelecekti, bunun ne önemi olacaktı acaba? Hz. İbrahim ve Hz İsmail düşüncelerinde, zihinlerinde yükselerek dua ediyorlardı, hüşu içinde olmak dediğimiz olaydır bu olayın gerçeği. Öylesine yüksekten düşüneceksiniz ki, uyanıkken rüyadaymışcasına dua edeceksiniz ve dua ederken aklınızdan başka şeyler, dünyevi olaylar hiç geçmeyecek.

Beyin ve kafamızdan, düşüncelerimizden bahsetmişken ve bunların GÖKLERİ ve ARZ'ı ifade ettiğini söylemişken:

GÖKLER = BEYİN KORTEKSİ, ARZ/YER=KAFATASI (VE BEDEN)
DEVEKUŞU YUMURTASI FORMUNDA İNSAN KAFASI = ARZ = YER

Böylece umarım hem inananların kafasını karıştıran hem de ateistlerin bir koz olarak kullandıkları bir ayetin daha bilimsel gerçeğini ortaya koymuş olacağız.

YÜZLERCE CANLI YUMURTASINDAN, İNSAN KAFATASIYLA YÜZDE YÜZ AYNI ŞEKİL VE ORANLARA SAHİP OLANI DEVEKUŞU YUMURTASI...

79 Naziat 30. Sonra da ARZ'ı deve kuşu yumurtası biçiminde yuvarlattı.

Gök: Beyin Korteksi
Gökler: Korteks Bölümleri, 
Arz/Yer: Kafatası ve Beden

Tam yuvarlak şekle sahip bir dairenin eni ve boyu aynıdır, "çap" olarak adlandırıyoruz. Oval, eliptik şekilde ise en ve boy uzunlukları farklıdır ve enini boyuna bölersek "ovallik endeksi" bulunur. Oval Şekil endeksi %73-78 olan bir tavuk yumurtası ile karşılaştırıldığında, bir devekuşu yumurtası %81-85 endeksi ile daha ovaldir. Devekuşu yumurtaları tüm yumurtaların en büyüğüdür, ve ayrıca diğer yumurtalarda olduğundan farklı şekilde bir ucu diğer ucundan daha sivri veya daha yuvarlak da değildir, simetriktir. https://www.sciencedirect.com/topics/agriculture-and-biological-sciences/ostriches

DEVEKUŞU YUMURTASI ORTALAMASI (81+85) / 2 = 82,5 

Kafatası oranı veya sefalik oranı olarak da adlandırılan Sefalik İndeks, bebeklerinizin üstten bakınca kafa şeklini sınıflandırmak için kullanılacak ölçümdür. https://www.cappskids.org/cephalic-index-what-do-the-numbers-mean/  CI,  kafatası genişliğinin kafatası uzunluğuna bölünerek 100 ile çarpımı olarak rapor edilen, ölçülen  Sefalik İndeks Ölçeği (CI, CEPHALIC INDEX)

Normal Kafatası endeksi: 75 – 90 arasında →          NORMAL  İNSAN KAFATASI ORTALAMASI (75 + 90) / 2 = 82,5 

Bu ölçülerin dışında kalanlar problemli sayılıyor: Hafif: 91 – 93, Orta: 94 – 97, Şiddetli: >97 Brakisefali = GA >%90, Dolikosefal = GA < %76
Fetal Baş Biyometrik Ölçümleri: Baş Çevresi (HC), Biparietal Çap (BPD) ve Oksipito-Ön Çap (OFD). (b) Fetal Femur Biyometrik Ölçümü: Femur Uzunluğu (FL).

AŞAĞIDA İNSAN KAFATASI VE DEVEKUŞU YUMURTASININ BİREBİR AYNI FORMDA/ŞEKİLDE OLDUĞUNU GÖREBİLİRSİNİZ.

DEVEKUŞU YUMURTALARI BİR SANAT ESERİ GİBİ BOYANARAK SÜS EŞYASI OLARAK DA SATILIYORLAR.

Farklı Canlıların Kafataslarına bakınca, yumurta şekli ile ilgi ve alakalarının olmadığını görüyoruz.

Diğer yumurtaları da görmek isteyebilirsiniz, insan kafatasından az ya da çok, mutlaka farklılar:

İNSAN KAFATASI VE DEVEKUŞU YUMURTASINA BAKTIĞIMIZDA İSE BENZERLİKTEN ÖTESİNİ, AYNI OLDUKLARINI GÖRÜYORUZ.

İlave kanıt mı istiyorsunuz? Şunlara ne dersiniz:

Bütün bu bilgileri aklınızda tutarak, aşağıdaki ayeti okuyunuz. ARZ'ın insandaki karşılığının ne olduğunu tanıyacaksınız.

Mü'min Suresi, 64. ayet: Allah, arzı sizin için bir karar, gökyüzünü bir bina kıldı; sizi suretlendirdi, suretinizi de en güzel (bir biçim ve incelikte) kıldı ve size

Ayette sırayla ne deniyor: Arz, Gök ve ardından da "insanın suresi, şekli". Yani: İnsanın Kafası, Beyni/Zihin ve Bedeni.

BEN ÜZERİME DÜŞENİ YAPARAK, BU AYETİ HEM MATEMATİKSEL HEM DE GÖRSEL OLARAK İSPATLADIĞIMI, YÜCE ALLAH'IN EŞSİZ TEŞBİH/BENZETME SANATINI BİR KEZ DAHA GÖSTEREBİLDİĞİMİ DÜŞÜNÜYORUM, ARTIK İSTER İNANIRSINIZ İSTER İNANMAZSINIZ... BUNLARI GÖRMEME VE YAZMAMA İZİN VERENE ŞÜKÜRLER OLSUN.

Selamlar, sevgiler,

  
1710 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam838
Toplam Ziyaret1162413
Linkler