• KURAN'DA MİKROSKOBİK & KOZMOLOJİK BİLGİLER
  • gereçler: bilim sağduyu bilgi inanç vicdan akıl adil sabır özgürlük
  • Bilim Işığın, Gölgen Cehaletin.
  • Kaçamayacaksın ışıktan, Gölgen ortaya çıkacak
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/profile.php?id=100079071813049
 • https://www.twitter.com/@asronspace
 • https://www.instagram.com/kilavuzoglu.mustafa/
 • https://www.youtube.com/channel/UCFVG7clKZdbDuVuLZ3T68jA
Önsöz = FATİHA. Her Kitapta Önsöz Olur.

Neden ayrı değil İLK SURE olan Fatiha'nın Besmelesi, ama sonrasında bütün surelerde hep ayrı? Çünkü "Yer ve Gök Bir idi Biz Onları Ayırdık" diyor ayetler.... BESMELE=GÖK, AYETLER=ARZ. Ayetler Arz, Çünkü Vicdanlı ve Dürüst bir yaşam için ihtiyacın olan bütün bilgileri sana ayetler ARZ ediyor. BESMELE, ARZ'dan ayrılmasının ardından 7 gök olarak düzenlenen Göklerin (İnsan Aklının) üst makamı, Yaratanın İstiva Etmiş Olduğu ARŞ.

 

Kısa bir surede ve kısa bir yazıda epey yeni kavram göreceksiniz inşallah. Birincisi de bu: 

  BESMELE = ARŞ   *  AYETLER = ARZ....

KURAN'ın ÖZÜ'dür derler FATİHA için, doğrudur ama ÖNSÖZÜ'dür esasında. KURAN'ın yazılmasının ve bize gönderilmesinin amacını anlatır.

Bu önsözde (A) "Doğru Yolda"** Gidip Bağışlanma ve Ödül Olarak Yüce Allah'ın Işığına/Nuruna, Mutluluğa Huzura Ulaşmak (B) "Yanlış Yola"** Sapıp Sonunda Gazabın/Mahrumiyet ve Pişmanlığın İçine Yuvarlanmak ifadeleriyle;

 

(1) İnsanın bir sınava girdiği ve bu sınav için çalışılması gereken kitabın KURAN olduğu bildirilmekte

(2) Evrenin (alemlerin) insan için bir sınav sahası, bir olimpiyat Köyü*** olarak ALLAH tarafından YARATILARAK KORUNDUĞU/SÜRDÜRÜLDÜĞÜ anlatılmakta olup

(3) Cevapların iki seçenekli olduğu ve YARATICI VE SINAVIN VARLIĞINA (a) İNANIYORUM (b) İNANMIYORUM şıklarından birini seçmekte serbest olunduğunu fakat "sınavda olduğu ya da olmadığı" konusunda  ALLAH'tan samimi şekilde ve içten gelerek yardım istendiğinde, bu yardımın sağlanacağına vurgu yapılmaktadır. En önemli ve büyük yardım budur, diğer her türlü yardım çağrısına da içten ve samimi olunduğu sürece cevap verilecektir. (a) şıkkını seçenlerin Kuran'ı iyi çalışıp doğru anlamaları ve bu doğrultuda yaşamaları gerekiyor.

 

Nihayetinde, Yaratıcının varlığına inanıp, sınav süresi dolduktan sonraki değerlendirmede (YARGI VE HÜKÜM GÜNÜNDE) yeterli puana ulaşıp cezadan kurtulmak için sadece O'na dua etmek, O'ndan istemek ve O'nun gönderdiği Kitaba çalışmak gerektiğini ortaya koyar ve böylece ders zili çalar. KİTAP öğretilmeye başlanır; eğitim de Yaratıcının Alfabesiyle, harfleriyle başlar: ELİF LAM MİM (الٓم yani   " ا لٓ مٓۚ " latin harfleriyle A-L-M). HERKESE DERSLERİNDE BAŞARILAR...

 

Önsözden sonraki ilk bölüm "BAKARA" ilk ayet/ders Alfabe "A-L-M". Bakara suresiyle başlayarak takip eden surelerde artık;

 

- DOĞRU YOL'un Vicdan, Ahlak, Adalet, Yardımlaşma, Cömertlik ve Barış öncelikli bir yaşam sürmek
- YANLIŞ YOL'un Maddi zenginlikler, fiziksel ve bedensel hazlar, zevkler, arzularını vicdan ve adalet sınırlarını aşar derecede düşkün ve cimri olmak ve bu doğrultuda yaşamak olduğu detaylandırılarak örneklerle açıklanmaktadır.

 

Birinci ayeti inceleyerek başlayalım:

 

  RAHMAN  = YOKTAN VAR EDEN YARATICI, HAYATI VE BİLİNCİ/ VİCDANI YARATMIŞ OLAN
RAHMAN KELİMESİNİN BİRİNCİ ANLAMININ "YARATICI" OLDUĞUNU BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ "BÜTÜN DİNLER RAHMAN'DAN GELİR"

  RAHİM  = KUŞATAN, KAPSAYAN, YARATILMIŞ OLAN HER ŞEYİ MUHAFAZA EDEN, KORUYAN ESİRGEYEN BÜYÜTEN VE VARLIĞININ DEVAMINI SAĞLAYAN
  ALLAH  = "O" ÖZEL ZAMİRİNE DENK GELEN, EŞİ BENZERİ DENGİ OLMAYAN VE BİZİM TARİFİMİZE SIĞMAYANA MAHSUS OLAN ZAMİR. GALİBA BUNU DA İLK DEFA İDDİA EDEN KİŞİ OLUYORUM, DOĞRUSUNU ALLAH BİLİR.
 ADI/İSMİ  = ALLAH'TAN BAŞKA HERŞEYİ YARATAN O'DUR VE YARATTIĞI HER ŞEYİN BİR ADI VARDIR. ALLAH'IN BİR ADI YOKTUR, O ALLAH'TIR, ALLAH = O'DUR. 

 

ALLAH'IN ADI YOKTUR ÇÜNKÜ BÜTÜN GÜZEL İSİMLER VE SIFATLAR ONA AİTTİR. BİZE BİLDİRİLMİŞ OLANLARIN HEPSİ O'NUN FARKLI ÖZELLİKLERİNİ İŞARET ETMEK İÇİN KULLANILMIŞTIR. "ALLAH" KELİMESİNİN "KENDİNDEN BAŞKA VARLIK OLMAYAN" ANLAMI TAŞIMASI MUHTEMELDİR: KENDİNDEN BAŞKA HİÇ BİR ŞEY OLMAYAN ALLAH VE HERŞEYİ YOKTAN VAR EDEN RAHMAN VE YARATTIKLARINI KORUYUP MUHAFAZA EDEREK BÜYÜTEN RAHİM.

7 ARAF SURESİ 180. AYET En güzel isimler/sıfatlar Allah’ındır; bu güzel isimlerle/sıfatlarla O’na dua edin, O’nun isimleri/sıfatları hakkında doğru inançtan sapanları kendi başlarına bırakın.

17 İSRA 110. AYET. De ki: İster Allah adıyla dua edin, ister Rahman adıyla, hangi adla dua ederseniz, hepsi birdir. Gerçekten bütün güzel isimler ve nitelikler O'nundur.

*** GİRİŞTE, EVRENİN İNSAN İÇİN BİR SINAV SAHASI VE OLİMPİYAT KÖYÜ OLDUĞUNU SÖYLEMİŞTİM, BURADA OKUNABİLİR ==> EVREN OLİMPİYATLARI VE ALLAH'A BORÇ VERMEK

 

** DOĞRU VE YANLIŞ YOLUN NE OLDUĞU BİZE DOĞUŞTAN VERİLEN BİR BİLGİDİR, "VİCDAN"DIR, ÇÜNKÜ AKSİ TAKDİRDE DÜNYANIN HER TARAFINA YAYILMIŞ OLAN BÜTÜN İNSANLIK İYİ VE KÖTÜ KAVRAMLARINDA MUTABIK OLAMAZDI. YEREL KÜLTÜREL GELENEKSEL YAŞAM TARZLARINDA FARKLILIKLAR OLSA BİLE HERKES BİLİR "VİCDAN" NE DEMEKTİR.

 

VİCDAN BEYNİMİZDE/AKLIMIZDADIR VE İKİYE BÖLÜNMÜŞ OLAN BEYNİMİZİN SAĞ TARAFI SAĞDUYU VE VİCDAN DOĞRULTUSUNDA HAREKET ETMEYİ SEÇERKEN SOL YARIM KÜRESİ İSE DÜNYEVİ HESAP KİTAP ve ARZULARLA MEŞGUL OLUP BU DOĞRULTUDA KARAR VERMEK İÇİN BASTIRIR. SAĞDAN VE SOLDAN (NEFSİMİZ) GELEN BİLGİ VE TALEPLERİ DERLEYİP NİHAİ KARARLARI VEREN AKLIMIZ İSE "BİLİNCİMİZ/KENDİMİZ/KİŞİLİĞİMİZDİR". BÜTÜN İNSANLAR ÖZGÜRDÜR BU KARARLARINI ALMAKTA. SONUÇLARINI DA HEM KISMEN BU DÜNYADA HEM DE BU DÜNYADAKİ SÜRELERİ DOLDUKTAN SONRA GÖRECEK VE YA ÖDÜLLERİNE KAVUŞACAK VEYA CEZALARINA KATLANACAKLARDIR.  KONUYU BEYİN ANATOMİSİ VE PSİKOLOJİK OLARAK AÇIKLADIĞIM YAZIYI BURADA OKUYABİLİRSİNİZ==> Arş -Şeytan - Vesvese - Kader - Sağdan Soldan Verilecek Kitap

 

FATİHA SURESİNDEKİ TOPLAM 7 AYET, BESMELE DE İÇLERİNDE OLACAK ŞEKİLDE BİR ARADA. TAKİP EDEN SURELERDE İSE "YER = ARZ" VE "GÖK = ARŞ DAHİL GÖĞÜN KADEMELERİ/BÖLÜMLERİ" AYRILIYOR VE ALLAH ARŞ'A İSTİVA EDİYOR. BESMELE EN ÜSTÜN SEVİYE ARŞ OLARAK, ALTINDA YER ALAN AYETLERDE BİZE BİLGİLER SUNAN/ÖĞRETEN ARZ EDEN = ARZI/YERİ KORUYOR VE KAPSIYOR. BU DA KURAN'IN KORUNDUĞUNU BİLDİREN AYETİN KURAN'DA BEDEN BULMUŞ KARŞILIĞI. BESMELE İLE BAŞLAMAYAN TEK SURE OLAN "TEVBE SURESİNE" BU BAĞLAMDA ÇOK DİKKAT ETMEK GEREKİYOR. ACABA YÜCE ALLAH BİR SINAV ARACI OLARAK BU SUREYİ KORUMA DIŞI MI BIRAKTI? BUNUN AÇIKLAMALARINI YAPMIŞTIM, BU İKİ YAZIYI OKUYUP KENDİ KARARINIZI VEREBİLİRSİNİZ ===> NEDEN BESMELE YOK, ŞEYTAN AYETİ Mİ VAR?  -- Hakkın-dogru-yolunda-oturan-iblis-nereye-çöreklenmis-olabilir  

 

Aşağıda ilk resim FATİHA Suresi ve ilk ayeti Besmele, ayrı bir başlığı bulunmuyor. İkinci resim ise Kuran'da ikinci sıradaki BAKARA suresi ve ilk ayeti A-L-M harflerinden oluşuyor, semantik bir anlamı yok. Bu suredeki Besmele numarasız olarak ve ayetlerden ayrı şekilde bir başlık olarak yer alıyor, takip eden bütün diğer surelerde de böyle (9. sıradaki TEVBE suresi hariç, bu surede besmele bulunmuyor).

Dream Technology Store on Twitter:

 

FATİHA'NIN 7 AYET OLUŞUNA BİRAZ DAHA YAKINDAN BAKALIM.

 

KURANIN TAKLİT EDİLEMEZ ÖZELLİKLERİNDEN BİRİSİ, AYNI AYET, CÜMLE, TARİFLERLE AYNI ANDA HEM EVRENİ HEM DE İNSANI VE İMAN/İNANÇ KONULARINI ANLATABİLMESİDİR. ÖRNEKLERİNİ BURADA GÖREBİLİRSİNİZ ==> KURAN MATRUŞKA GİBİDİR ==> ATILACAK CÜRUF MUSUN, TUTULACAK CEVHER Mİ?

 

ARŞ, BU HALİYLE 7 GÖĞÜN DE ÜSTÜNDE OLAN EN ÜSTÜN SEVİYEYE DENK GELİYOR, İNSANIN BU DÜNYADA ULAŞMASI MÜMKÜN OLMAYAN SEVİYE "BİLİNÇ-ÜSTÜ". İNSAN BEYNİNİ/ZİHNİNİ OLUŞTURAN VE İNSANIN GÖKLERİ OLAN "AKIL", BEYİN KORTEKSİ 6 TABAKADAN OLUŞUYOR, AYNEN AYETİN SÖYLEDİĞİ "6 GÜNDE/KADEMEDE OLUŞTURULMAK GİBİ". BUNU DA 7. GÖK OLAN BEYİN SIVISI KAPLIYOR VE KAPSIYOR.      

 

İNSANDA GÖKLER=BEYİN/AKIL/BİLİNÇ, ---  ARZ=BEDEN (BAŞTA KAFAMIZ-KAFATASIMIZ).

 

GÖKLERİN/KORTEKSİN İLK 6 KATMANINI AŞAĞIDAKİ RESİMDE GÖREBİLİRSİNİZ.
How many layers of neurons are in the cortex of the human brain? - Quora

 

BEYNİMİZİ SARAN VE YEDİNCİ GÖĞÜ OLUŞTURAN KATMAN İSE AŞAĞIDAKİ RESİMDE MAVİ İLE GÖSTERİLEN, TÜM BEYNİMİZİ VE KORTEKSİ  İÇTEN VE DIŞTAN SARAN, KORUYAN TEMİZLEYEN VE BESLEYEN  BEYİN OMURİLİK SIVISI "BOS".

BEYNİMİZ/AKLIMIZ, ÜSTÜNDE SADECE ALLAH'IN ARŞI OLAN BİLİNCİMİZİN TOPLAM 7 KATI, BUNLARDAN 6 BİLİNÇ SEVİYESİNE BİZ ULAŞABİLİYORUZ,  ARŞ İSE BUNLARIN DA  ÖTESİNDE TÜM GÖKLERİ/ AKLIMIZI/ BİLİNCİMİZİ KAPSIYOR, KUŞATIYOR. BU SEVİYEYİ AHİRETTE GÖRECEĞİZ İNŞALLAH, AYETLER BUNU SÖYLÜYORLAR.  "ERMİŞ" KATEGORİSİNE YÜKSELEBİLEN VE GÖNLÜNDEKİ KANDİLİ YAKABİLENLER, ALLAH'IN NURUNA ERENLER BİLE YEDİNCİ SEVİYEYE BU DÜNYADA ULAŞAMAZLAR.

 

BU 7 GÖKLERİN BEDENİMİZDEKİ/ARZDAKİ 7 KARŞILIĞINI DA GÖRELİM BASİTÇE: 

 

 1. 1. BAŞ -  2. BOYUN -  3. SAĞ KOL -  4. SOL KOL -  5. GÖVDE -  6. SAĞ BACAK -  7. SOL BACAK.
 2.  

BUNLARIN HER BİRİ BEYNİMİZDE FARKLI BİR BÖLÜMDEN YÖNETİLİYORLAR VE BU YÜZDEN 7 GÖKLERİN YERDEKİ 7 KARŞILIKLARI OLUYORLAR.

 

İLK EMBRİYO OLUŞUMUNDA DA ÖNCE TEK TABAKA OLUŞUYOR, ARDINDAN GELİŞİP BEYİN VE BEDENİ OLUŞTURACAK TABAKALARA AYRILIYORLAR. İNSAN OLUŞUMUNDA DA "İLK ÖNCE, BAŞLANGIÇTA YER VE GÖK BİR ARADA, SONRA AYRILIYORLAR, AYNI EVREN/KÂİNAT GİBİ" 


BEDENİMİZ AŞAĞIDAKİ GİBİ 7 ANA BÖLÜME AYRILIYOR, BİLİNCİMİZ DE ÖYLE. 

Why the Default Male is Not Just Annoying, But Also Harmful | Stick figures, Stick figure family, Stick figure animation

EVREN - KURAN - İNSAN: HEPSİ ÖNCE BİR İKEN AYRILMIŞLAR, YER VE GÖK OLUŞMUŞ, GÖKLER 7 AYRI GÖK/KADEME OLARAK DÜZENLENMİŞ, YERDEN ONLARIN BENZERLERİ/KARŞILIKLARI OLUŞTURULMUŞ. 

 

BURADA YAZDIKLARIM HAYAT/YAŞAM KONULARINDAKİ GENEL BİLGİ VE GÖRÜŞLERİMİ FATİHA SURESİNDE BİRLEŞTİRMEKTEN İBARETİR. DOĞRUSUNU ALLAH BİLİR.

 

HEPİMİZE, DOĞRU YOL = Vicdan, Ahlak, Adalet, Yardımlaşma, Cömertlik ve Barış öncelikli bir yaşam sürmek NASİP OLSUN, YARATAN HEPİMİZİ NİMET VE LÜTUF VERDİKLERİNİN MUTLU OLANLARIN YOLUNA İLETSİN İNŞALLAH.

 

SEVGİLER, SELAMLAR,

  
1593 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam878
Toplam Ziyaret1162453
Linkler