• KURAN'DA MİKROSKOBİK & KOZMOLOJİK BİLGİLER
  • gereçler: bilim sağduyu bilgi inanç vicdan akıl adil sabır özgürlük
  • Bilim Işığın, Gölgen Cehaletin.
  • Kaçamayacaksın ışıktan, Gölgen ortaya çıkacak
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/profile.php?id=100079071813049
 • https://www.twitter.com/@asronspace
 • https://www.instagram.com/kilavuzoglu.mustafa/
 • https://www.youtube.com/channel/UCFVG7clKZdbDuVuLZ3T68jA

Hakkımda

 Yer

Lausanne, Vaud, Switzerland

 İş

ex- General Manager @ Kibar International Lausanne (Kibar Holding)

A unique skill set at the executive management level, with creative and out-of-the-box thinking combined with solid goal-oriented planning and a long history of international financial experience

 Eğitim

1980 1982 @ ODTÜ

1982 1986 @ Boğaziçi University 

1986 1987 @ Boğaziçi University, Master - Mechanical Engineering

En kısa özgeçmiş Dört yaşında okur yazar, onbeşinde üniversite, yirmisinde eş, yirmibirinde baba, yirmisekizinde müdür, otuzaltısında genel müdür, şimdilerde buralardayım, belki yakında dede olurum :)

Neden Yazıyorum

Korona pandemi süreci 2020 haziran-eylül döneminde bir taraftan amatör şekilde kozmoloji ve teorik fizik alanındaki gelişmeleri takip ederken, aynı anda Kuran’ı tekrar gözden geçirerek henüz anlaşılamamış olan ayetlerle birlikte üzerinde mutabık kalınamamış, toplumları bölen hatta teröre sebebiyet veren yanlış uygulamalar ile ilgili ayetlerine odaklanıp bazı notlar aldım. Mucize ve olağanüstü hatıraların nakledildiği en ilginç ve dikkat çeken surelerin başında gelen Kehf suresiyle ilgili notlarımı alıyorken, bunları paylaşmak ve aktarmak isteği baş gösterdi ve buna karşı koyamayıp yazmaya başladım. Bu amaçla Mart/Nisan 2021'de de bu siteyi oluşturdum.

Mesaj

İnanacağımız her şey bilimle uyumlu, akla, mantığa ve vicdana yatkın olmak zorundadır. Ben Kuran'a inanıyorum ve ayetlerin kaynağının bilime dayandığını görerek başkalarının da görebilmesi için yazıyorum. İnanmak kişinin kendisine kalmış.

Kuran'a göre herkes inanç seçimini özgürce yapmaktadır ve hiç engellenmeden yapabilmelidir de. Ayrıca, herkesin karşısındakini hiçbir şekilde zorlamadan, mecbur bırakmadan ve her türlü şiddetten ari olarak, yapmış olduğu seçimini ifade etme ve savunma hakkı vardır.

Şiddet içeren hiç bir şeyin Kuran'dan kaynaklanmadığını da görüyorum: Her tür şiddet insanların "cahil ve/veya zalim+çıkarcı " olmasından kaynaklı gerçekleri eğip bükmeleri sonucu ortaya çıkmış, yerleşmiş, töreleşmiş ve maalesef genel kabul görmüş. Kuran'da karşıma çıkan tek fiili ceza ise ince sopayla vurmak: zina suçunda 100 kez, zina iftirası suçunda 80 kez. Bunların dışındaki her şiddet töre, yanlış anlama veya uydurmadan ibaret olup bütün diğer suçların, hatta insan öldürmenin bile bağışlanması teşvik edilmektedir.

Doğru yolda olduğuna inanıp da Cihat ediyorum zannıyla şiddete başvuranların hepsinin sonu büyük ihtimalle cehennem olacaktır, çünkü gerçek cihat "bilim ışığında Kuran'ın doğruluğunu ispat etme çabasıdır". İnsanlar ancak hak ve inanç özgürlükleri ve nefsi müdafa için şiddete başvurabilir veya silahla savaşabilirler.

Son Söz

Selam demek barış ve huzur dilemek, ışık ise bilim demektir. Aydınlığa doğru, Selametle ... Mustafa Kılavuzoğlu

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam187
Toplam Ziyaret1171252
Linkler