• KURAN'DA MİKROSKOBİK & KOZMOLOJİK BİLGİLER
  • gereçler: bilim sağduyu bilgi inanç vicdan akıl adil sabır özgürlük
  • Bilim Işığın, Gölgen Cehaletin.
  • Kaçamayacaksın ışıktan, Gölgen ortaya çıkacak
 • Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
 • https://www.facebook.com/profile.php?id=100079071813049
 • https://www.twitter.com/@asronspace
 • https://www.instagram.com/kilavuzoglu.mustafa/
 • https://www.youtube.com/channel/UCFVG7clKZdbDuVuLZ3T68jA
Zunnun Kimdir (Yunus Değildir)

ZÜNNUN =  NUN'LU ADAM, NUN SAHİBİ

Herkes Zünnun'un Yunus peygamber olduğunu zannediyor. Bakalım öyle mi.

Yukarıda "nun" harfinin yazılışlarını görüyoruz, ortadaki kılıcın ne olduğunu da ayrıca göreceğiz.

21 Enbiyâ 87. Ve (النُّونِ) Zün-Nun'u da an! Hani öfkelenerek gitmişti de kendisini sıkıntıda bırakmayacağımızı sanmıştı. Sonra karanlıklar içinde, "Senden başka ilah yoktur! Sen yüceler yücesisin. Ben haksızlık yaptım!" diye seslenmişti.

21 Enbiyâ 88. Biz de onun duasını kabul ettik ve onu kederden kurtardık. İşte biz mü'minleri böyle kurtarırız.

Zünnun, önce Allah'ın kendisini asla zor durumda bırakmayacağını düşünüyor fakat beklediği yardım gelmeyince bunalıma veya belki de depresyona giriyor. -->Yunus peygamberin ağır depresyonunu buradan okuyabilirsiniz <-- 

ن = nun, نَانَ (و)

نون
a. II, Nunated, wrote with tanwin. b. Wrote a Nūn. نُوْن (pl. نُوْنَات) a. Nun (letter). b. (pl. نِيْنَان [نِوْنَاْن I] أَنْوَاْن), Large fish.
c. Sword-edge. d. Inkbottle. e. Learning; science. نُوْنَةa. A large fish. b. Dimple. c. Right.  تَنْوِيْن [ N. Ac.
a. II], Nunation, tanwīn ( Bٌ Bً Bٍ ). ذُو النُّوْن a. Name of a sword. b. Jonah ( the prophet ). 

Yukarıda sarı boyalı olanlar, bu ifadenin kılıçla ilgisini gösteriyor: Kılıç-kenarı ve Bir kılıç adı.

İsmail bin Hammad al Jawhari'nin eski sözlüğünde de, "Lughah wa Sihah al-Arabiyah", MS 1003, "nun", "orak kılıç, hançer" anlamına geliyor gibi. Eski Arap kılıçlarını internette kontrol ederseniz, listede النون (nun) bulacaksınız. Hançerlerin Eski Mısır’da “kopeş” denilen kılıçlarla aynı olduğunu ve şekil olarak da “nun” harfine benzediğini görüyoruz.

ZÜNNUN = KILIÇLI ADAM

28 Kasas 15. Musa, halkının habersiz olduğu bir sırada şehre girdi. Orada, biri kendi tarafından diğeri düşman tarafından olan iki adamı birbirleriyle döğüşür buldu. Kendi tarafı olan, düşmana karşı ondan yardım diledi. Musa da ötekine bir yumruk indirip onun ölümüne sebep oldu. "Bu, şeytan işidir. O, gerçekten saptırıcı, apaçık bir düşmandır" dedi.

20 Taha 40. Ve (sen Musa) birisini öldürmüştün de seni sıkıntıdan kurtarmıştık. Ve seni çeşitli sınavlarla sınadık.

28 Kasas 24. Bunun üzerine (Musa) ikisi için hayvanları suladı. Sonra gölgeye çekildi. "Rabb'im! Ben, bana hayır olarak indireceğin her şeye muhtacım." dedi.

Burada belirtilen ifadelerden Hz. Musa'nın bunalıma girdiği anlaşılmaktadır.  Zünnun'da "karanlıklar içinden" Allah'a yalvarmış olduğunu az önce okuduk.

Diğer taraftan Hz. Musa'nın adamı öldürme şeklini anlatmak için kullanılan kelime وَكَزَ yumruk vurmak değil, "delmek, dürtmek, ittirmek, vurup sokmak," demektir ve bu haliyle kılıç geçirmek veya hançerlemek kelimesini anımsatıyor. فَوَكَزَهُ = ona bir -kılıç/hançer- geçirdi. Zaten "tek yumrukla adam öldürebilmek" efsanevi bir anlatımdan başka bir şey ifade etmiyor.

Hz. Musa zamanında Mısır'da kullanılan silahlara bir göz atalım:


Mısır, Nablus’ta bulunan “orak kılıç” (Khopesh); yaklaşık MÖ 1750,
Devlet Mısır Sanatı Müzesi, Münih. Kategori:Bronz Çağı

Hz. Musa, Firavun'un himayesinde büyütülmüş olduğu için, bu silahların en iyilerinden birini kendisine özel olarak yaptırmış olması muhtemeldir. 

Halk arasında yaygın olarak bilinen bir hikaye vardır: Hz. Musa'nın elinin bebekken yandığına dair. Bu hikayenin ne kadarının gerçek olduğunu bilemesek de, onun sol elinin "sakat" olduğunu aşağıdaki ayetten gayet iyi biliyoruz:

27 Neml 12. "Ve (ey Musa) elini koynuna sok ki kusursuz olarak bembeyaz çıkıversin! (Bu) Firavun ve kavmine yönelik dokuz ayet (mucize) içinde(n biri)dir. Gerçekten onlar, fasık olan bir kavimdir."

28 Kasas 32. Elini koynuna sok, kusursuz beyaz olarak çıkar. Korkma/telaşlanma, kollarını kendine çek. Bu ikisi, senin Rabb'inden, Firavun ve onun ileri gelenlerine iki kanıttır. Kuşkusuz ki onlar, sapkın bir kavimdir.

Yukarıdaki ayetin anlamı şudur: Hz. Musa'nın sol eli "sakattır" ve elini cepkenine sokup çıkarınca sapasağlam olduğunu görünce, Hz. Musa şaşkınlık ve korkuyla ellerini iki yana açmıştır veya benzer bir tepki vermiştir. Bu sakatlığı Mısır'da Firavun ve eşrafı tarafından çok iyi bilindiği için, elinin iyileşmiş olduğunu göstererek, bunu mucizevi şekilde iyileştirip kusursuz hale getirenin Allah olduğunu söylemiştir.

          ÖNCE                                                  SONRA

NUN, Zun-Nun=Musa ve Sol Eli- Allah mucizesiyle iyileştirmeden önce ve sonra
Hz. Musa saray eşrafından olduğu için, sakat olan sol eline takılabilecek bir kılıç-kanca yaptırmış olabilir, ya da sağlam olan sağ eliyle kılıç tutmaktaydı, bilemiyorum. Resimleri sembolik olarak koyuyorum.
NUN = KOPEŞ = NUN ŞEKLİNDE KIVRIK KILIÇ

 Aşağıda ilk sırada kıvrık “NUN” Arap Kılıçları, alt sıralarda ise eski Mısır Kopeş kılıçları

 

Hz. Musa’nın Cinayet Aleti - tek vuruşla adam öldürebilmesinin sırrı

     NUN ve ZÜNNUN = NUN’LU, NUN SAHİBİ = KILIÇLI ADAM

Kuran'dan anlıyoruz ki Hz. Musa biraz sabırsız bir yapıya sahip. Kendisini ilgilendirmeyen bir kavgada bile bir adamı umarsızca öldürüp ardından hemen pişman oluyor. Onun sabırsızlığını Kehf suresinde anlatılan Musa kıssalarında da görüyoruz. İnsanın kendisine hakim olması bazı zamanlarda zor olabiliyor, böyle durumlarda derin nefes alarak Allah'a sığınıp sabır ve yardım dileyin.

Herşeyin doğrusunu bilen Allah'tır.

Sevgiler,

 

 

 


 

  
1273 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi4
Bugün Toplam884
Toplam Ziyaret1162459
Linkler